KE: Pfizer przekazał, że dostawy w przyszłym tygodniu wrócą do normalnego poziomu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2021 14:30

Koncern farmaceutyczny Pfizer przekazał Komisji Europejskiej, że dostawy szczepionek przeciw Covid-19 w tym tygodniu są ograniczone, ale w przyszłym tygodniu wrócą do normalnego poziomu - poinformował w czwartek na konferencji w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

KE: Pfizer przekazał, że dostawy w przyszłym tygodniu wrócą do normalnego poziomu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W tym tygodniu obserwujemy ograniczenia w dostawach. W przyszłym tygodniu dostawy będą na poziomie 100 proc. - wskazał. Dodał, że w najbliższych tygodniach różnica wynikająca z obecnego ograniczenia dostaw zostanie dostarczona do państw członkowskich.

- Dostawy to sprawa rozwiązywana między firmą a państwami członkowskim. Komisja Europejska zawarła kontrakt ramowy, ale zakupy i dostawy to kwestia bilateralna między firmą a krajem członkowskim - zaznaczył De Keersmaecker.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skomentowała w środę ewentualne opóźnienia w dostawach szczepionek Pfizer/BioNTech.

- W ostatni piątek byliśmy zaskoczeni oświadczeniem ze strony Pfizer/BioNTech, że będzie opóźnienie. Natychmiast zadzwoniłam do prezesa Pfizera. Wytłumaczyłam mu, że to wyjątkowo ważne, żebyśmy dostali dawki zapisane w kontrakcie, ponieważ większość krajów członkowskich zaczęła szczepić (...), a cztery tygodnie później należy podać drugą dawkę. Jest to konieczność medyczna. To była bardzo bezpośrednia rozmowa - powiedziała szefowa KE podczas konferencji prasowej, pytana o ewentualne kroki prawne za opóźnienia w dostawach.

- Potem nadeszła korekta w komunikacie prasowym. Polegam na tym, co (przedstawiciele Pfizera) oświadczyli publicznie w ostatni piątek. Mamy kontrakt i potrzebujemy tych szczepionek teraz - dodała, nie odpowiadając jednak, czy KE jest gotowa sięgnąć po instrumenty prawne, gdyby do opóźnień mimo wszystko doszło.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dostarczanych dawek.

Z Brukseli Łukasz Osiński - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze