Już wkrótce III Kongres Wyzwań Zdrowotnych
50 sesji ujętych w 5 ścieżek tematycznych, 2 dni debat, dzień otwarty dla mieszkańców Śląska, rozstrzygnięcie konkursu "Zdrowy Samorząd" i spodziewana obecność około 3 tysięcy gości - to liczby i wydarzenia obrazujące skalę III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który odbędzie się w Katowicach, w dniach 8-10 marca 2018 roku.

- Środowisko medyczne bardzo aktywnie zaangażowało się w organizację Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, co nas bardzo cieszy. W dwóch pierwszych dniach spotkają się decydenci, zarządzający i finansujący ochronę zdrowia oraz lekarze. Trzeci dzień będzie dniem otwartym dla mieszkańców Śląska - przekazał Wojciech Kuśpik, prezes PTWP SA, we wtorek (16 stycznia) podczas konferencji prasowej zapowiadającej III Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC).
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych organizowanego przez Grupę PTWP - wydawcę portalu i magazynu Rynek Zdrowia - już po raz trzeci spotkają się wybitni specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, a także przedstawiciele świata nauki, gospodarki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów.
Sesje i ścieżki tematyczne
52 sesje podczas tegorocznego HCC zostały podzielonych na 5 ścieżek tematycznych: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie oraz edukacja.
Podczas dyskusji w trakcie sesji pierwszego dnia Kongresu ich uczestnicy będą omawiali tak istotne zagadnienia systemowe jak rosnące koszty opieki zdrowotnej i możliwość sprostania temu wyzwaniu, nowe regulacje samorządowych programów polityki zdrowotnej, oczekiwania dotyczące wdrażania nowych rozwiązań informatycznych oraz modele wprowadzania innowacji w medycynie. Zaproszeni eksperci będą starali się też odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. wpływu stanu zdrowia społeczeństwa na gospodarkę, najlepszego sposobu realizacji kampanii społecznych czy nawet związków ekologii z medycyną.
Drugi dzień przyniesie m.in. debaty dotyczące polityki lekowej państwa, reformy ochrony zdrowia widzianej z perspektywy szpitala i POZ oraz wiele sesji specjalistycznych. Trzeci dzień wypełnią wydarzenia Śląskiego Dnia Zdrowia.
Czytaj też: Zapowiada się rekordowy Kongres Wyzwań Zdrowotnych
Podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiadającej Kongres prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wchodząca w skład Rady Naukowej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2018), zaprosiła na Śląski Dzień Zdrowia (10 marca) całe rodziny.
- Mam nadzieję, iż wyjdą z przekonaniem, że czegoś się o swoim zdrowiu nauczyli. Zajmiemy się edukacją pacjenta i jego rodziny, ale i zagrożeniami, które nas czekają. Mamy najbardziej otyłe 13-latki w Unii Europejskiej - pytanie co zrobić, żeby to zmienić. Do tego dochodzą zagrożenia behawioralne: od dopalaczy po uzależnienia od cyberprzestrzeni - wymieniała prof. Skrzypulec-Plinta.
Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl
Rada Naukowa ma głos
Wtorkową konferencję prasową poprzedziło posiedzenie Rady Naukowej III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC). Kilkunastu specjalistów reprezentujących różne dyscypliny medyczne, a także menedżerowie szpitali i przedstawiciele towarzystw naukowych podczas tego spotkania doprecyzowywali kolejne zagadnienia, które ich zdaniem stanowią wyzwania dla systemu zdrowia i powinny także znaleźć swoje miejsce w programie kongresowych debat.
- W naszym kraju poważnym problemem medyczno-ekonomicznym są amputacje kończyn z powodu powikłań naczyniowych. Koszty, które ponosimy wykonując 9 tysięcy dużych amputacji rocznie idą w setki milionów złotych. Składają się na to koszty leczenia, ale i renty - podnosił prof. Aleksander Sieroń, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej SUM, krajowy konsultant w dziedzinie angiologii.
Podkreślał, że niezmiernie ważne jest, by opiekę nad chorymi z mikro- i angiopatią, w tym ze stopą cukrzycową, prowadziły zespoły w składzie: chirurg naczyniowy, angiolog, radiolog interwencyjny, diabetolog, bo tylko w ten sposób możliwe będzie ograniczenie amputacji.
Jak zauważył prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland SA, bardzo istotna w dzisiejszej polityce zdrowotnej jest odpowiedź na pytanie: Co konkretnie chcemy zyskać dzięki wydawaniu coraz większych pieniędzy na zdrowie? - Często jest tak, że skupiamy się na leczeniu powikłań, zamiast w porę w postępowaniu z chorymi wprowadzać procedury, które zapobiegną części tak dzisiaj częstych udarów, zawałów i niewydolności serca czy powikłań miażdżycy obwodowej doprowadzającej właśnie do amputacji kończyn.
Postęp rodzi kolejne wyzwania
Dr Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, wskazał na konieczność stosowania właściwej wyceny i finansowania procedur.
- Nie da się kupić mercedesa, jeżeli się dostaje pieniądze na hulajnogę - mówił dyrektor Kurek. By porównać gdzie jesteśmy pod względem dostępności do części nowoczesnych procedur przywołał przykład w szpitala w czeskim mieście Nový Jičín. - To miasto liczące 25 tysięcy mieszkańców, a w szpitalu funkcjonują dwa roboty, szpital ma zakontraktowanych 1200 procedur wykonywanych przy użyciu tego sprzętu - zaznaczył.
Postęp w polskiej medycynie jest oczywiście niezaprzeczalny, ale paradoksalnie rodzi kolejne wyzwania, na co z kolei zwracał uwagę prof. Eugeniusz Kucharz, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.
- Postęp medycyny wygenerował nową subpopulację pacjentów - chorych przewlekle w starszym wieku. Ci pacjenci funkcjonują cierpiąc przewlekle na choroby narządu ruchu, choroby psychiczne, neurologiczne, onkologiczne. Ta sytuacja rodzi wiele problemów organizacyjnych, z którymi musimy się zmierzyć - mówił profesor.
Z profesorem zgodziła się Klaudia Rogowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - Nie mamy wypracowanego modelu opieki długoterminowej. O tym zdecydowanie za mało mówimy. To duży problem dla rodzin, ale i ekonomiczny dla szpitali - podkreślała.
O tym też warto rozmawiać
Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zwróciła z kolei uwagę na dotykający pacjentów bez względu na wiek problem, jakim jest nadmierne przyjmowanie leków. - Są badania, w których ustalono, że w chwilach wzmożonej, choć nie zawsze dobrze pojmowanej dbałości o zdrowie, potrafimy łykać średnio 5 tabletek dziennie. Co ciekawe jednak, także sami lekarze przyznają się do przyjmowania nawet i 6 tabletek dziennie, w tym suplementów diety.
Zdaniem specjalistów warto też rozmawiać m.in. o tym jaki jest nasz poziom edukacji zdrowotnej. Można nawet odnieść wrażenie, że edukację prowadzą reklamy, a nie aktywne programy zdrowotne.
Jeden z paneli podczas kongresu będzie dotyczył marketingu medycznego. Czy szpitale powinny upubliczniać dane dotyczące uzyskiwanych wyników leczenia? Z dyskusji jaka wywiązała się na ten temat już podczas posiedzenia Rady Naukowej HCC wynika, że temat wzbudza sporo emocji.
Zdaniem prof. Lecha Polońskiego z III Katedry i Oddziału Klinicznego SUM, Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu oparty o wynik leczenia ranking szpitali powinien powstać. - Jednak wprowadzając taki ranking musimy znaleźć sposób ustalania w skali punktowej obciążeń chorych ryzykiem powikłań. Trzeba zatem wyjść od opracowania takich skal - zaznaczał.
Podczas Kongresu warto dyskutować o tym w jakim stopniu zwiększone nakłady na onkologię wpłynęły na wyniki leczenia chorych z nowotworami - uznali uczestnicy Rady Naukowej HCC.
Jak wyjaśniał prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach, dysponujemy Krajowym Rejestrem Nowotworów i potrafimy pokazać dane dotyczące wyników leczenia w zestawieniu z zachorowalnością i uzyskiwanym okresem przeżycia. - Są dostrzegalne pewne pozytywne trendy - uznał profesor.
Pieniądze jak zawsze potrzebne
Jednym z tematów, który też zdaniem specjalistów wymaga poruszenia podczas Kongresu są realne możliwości wykorzystania telemedycyny do celów konsultacji pacjenta.
- Konsultacje telemedyczne rozwijają się głównie w sektorze niepublicznym. A to dlatego, że taka procedura nie jest refundowana przez NFZ szpitalom. Proponowaliśmy opłaty ryczałtowe, miesięczne abonamenty, ale nie zgodzili się na to nasi prawnicy. Jeśli szpital publiczny ma kontrakt z NFZ, nie może pobierać dodatkowych opłat od pacjentów - tłumaczył prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, odwołując się do własnych doświadczeń.
Podobnie jest w diabetologii. - Technologia pozwala na przesyłanie danych pozwalających na ciągły monitoring pomp insulinowych. Lekarz czy pielęgniarka może wykorzystując te dane przekazać pacjentowi odpowiednie zalecenia. Nie mamy jednak możliwości przeprowadzenia internetowej wizyty edukacyjnej, bo nie jest ona finansowana przez płatnika - mówiła prof. Przemysława Jarosz-Chobot, z Kliniki Diabetologii Dziecięcej SUM, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii.
Zdrowy samorząd
Pierwszego dnia Kongresu (8 marca) poznamy laureatów konkursu „Zdrowy Samorząd" zorganizowanego przez redakcje serwisu PortalSamorzadowy.pl oraz portalu i magazynu Rynek Zdrowia.
Celem przedsięwzięcia jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)