Już w poniedziałek spotkanie szefa MZ i Kolegium Lekarzy Rodzinnych o strategii walki z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2020 16:20

W poniedziałek (7 września) w Ministerstwie Zdrowia ma dojść do spotkania szefa resortu Adama Niedzielskiego i przedstawicieli Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Informację o planowanych rozmowach na temat strategii walki z COVID-19 potwierdził PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Już w poniedziałek spotkanie szefa MZ i Kolegium Lekarzy Rodzinnych o strategii walki z COVID-19
- Potrzebna jest rozmowa o tej strategii, dlatego wystąpiliśmy z propozycją spotkania - powiedział rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.Fot. Archiwum

KLRwP, które zrzesza 4,5 tys. lekarzy rodzinnych, obawia się o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego POZ.

- Strategia z pewnością jest potrzebna, bez niej trudno byłoby zaplanować walkę z COVID-19. Ale potrzebna jest rozmowa o tej strategii, dlatego wystąpiliśmy z propozycją spotkania - powiedział PAP rzecznik Kolegium dr Michał Sutkowski.

- Chcemy rozmawiać o roli POZ w strategii, o testowaniu, teleporadach i narzędziach, jakie można zastosować. Konferencję, na której zaprezentowano strategię, traktujemy jako początek rozmów o jej ostatecznym kształcie i możliwych rozwiązaniach - dodał.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, pytany o spotkanie, przekazał, że szef resortu wystosował do Kolegium zaproszenie na rozmowy na najbliższy poniedziałek.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało strategię działań, która ma - w zamyśle resortu - m.in. zwiększyć efektywność wykorzystania personelu medycznego i infrastruktury. Resort wyjaśnia, że strategia ma związek m.in. z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku. Jednym z jej elementów jest włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum