Już ponad 700 ukraińskich dzieci jest hospitalizowanych w Polsce

Autor: oprac. MCD • Źródło: PAP09 marca 2022 09:42

W Polsce hospitalizowanych jest już ponad 700 ukraińskich dzieci. Najwięcej, bo blisko 150 przebywa w szpitalach w woj. małopolskim. Wsparcie w opiece nad małymi pacjentami zadeklarowała komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

Już ponad 700 ukraińskich dzieci jest hospitalizowanych w Polsce
W naszym kraju hospitalizowanych jest już ponad 700 ukraińskich dzieci Fot. Shutterstock
  • Z danych MZ wynika, że w naszym kraju hospitalizowanych jest już ponad 700 ukraińskich dzieci
  • Niejednokrotnie rozchorowały się w trakcie długiej podróży do Polski z terenów ogarniętych wojną
  • Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides zadeklarowała wsparcie Polski w opiece nad pacjentami
  • Jest już dokładna lista miejsc szpitalnych, które poszczególne państwa wspólnoty udostępnią chorym trafiającym do Polski

Wojna w Ukrainie. "W dwóch województwach pomogliśmy już ponad 5 tys. chorych"

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego. Do Polski przybyło w tym czasie ponad 1,27 mln uchodźców z Ukrainy.

- Polska od pierwszych godzin agresji rosyjskiej stoi przy Ukrainie. Nasza pomoc jest szczególnie istotna w zakresie ochrony zdrowia - podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski.

Tylko w dwóch województwach graniczących z Ukrainą - podkarpackim i lubelskim - w punktach medycznych przy punktach recepcyjnych dla uchodźców pomogliśmy ponad 5 tys. chorych. - Kilkunastu tysiącom udzielona została porada medyczna. Kilkaset razy potrzebny był transport medyczny - wylicza szef MZ.

W Polsce hospitalizowanych jest już ponad 700 ukraińskich dzieci. UE obiecuje wsparcie

Zaakcentował, że szczególną troską staramy się otoczyć dzieci.

- Dzięki wzajemnym kontaktom polskich i ukraińskich szpitali do Polski trafiają ciężko chore dzieci z Ukrainy. My pomagamy w logistyce dotarcia do konkretnej placówki. Ale tu duże podziękowania za zaangażowanie dla lekarzy i kierujących szpitalami. To oni często mają najlepsze rozeznanie w potrzebach szpitali po ukraińskiej stronie - mówi minister.

Na bieżąco przyjmowane są także do szpitali dzieci, które niejednokrotnie rozchorowały się w trakcie długiej drogi do Polski z terenów ogarniętych wojną.

Z danych MZ wynika, że w naszym kraju hospitalizowanych jest już ponad 700 ukraińskich dzieci. Najwięcej, bo blisko 150 małych pacjentów, przebywa w szpitalach w woj. małopolskim. Prawie 130 małych pacjentów jest zaś w szpitalach województwa mazowieckiego.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Polsce wsparcie w opiece nad pacjentami, w tym dziećmi, zadeklarowała komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. Poinformowała, że jest już dokładna lista miejsc szpitalnych, które poszczególne państwa wspólnoty udostępnią chorym trafiającym do Polski z Ukrainy. Zapowiedziała, że dla dzieci ma to być tysiąc łóżek.

- Jestem cały czas na tzw. gorącej linii z komisarz Stellą Kyriakides w sprawie gotowości szpitali z innych państw Unii Europejskiej do przyjmowania małych pacjentów z Ukrainy. Organizujemy logistykę szybkiej wymiany informacji oraz przygotowujemy wstępną listę pacjentów - powiedział PAP Niedzielski.

Ministerstwo stanowczo zaprzecza doniesieniom, które pojawiły się w ostatnim czasie m.in. w mediach społecznościowych, sugerujących, że hospitalizacja dzieci z Ukrainy w jakikolwiek sposób wpływa na opiekę nad polskimi małymi pacjentami. Resort podkreśla, że każde dziecko otaczane jest troską.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum