Już 2214 obywateli Ukrainy w szpitalach w Polsce

Autor: PAP • Źródło: PAP30 marca 2022 09:55

Rośnie liczba obywateli Ukrainy, którzy przebywają w szpitalach w Polsce. Jak wyliczał 30 marca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska obecnie to 2214 pacjentów ukraińskich, w tym 1222 dzieci.

Już 2214 obywateli Ukrainy w szpitalach w Polsce
Nowo otwarty ośrodek dla uchodźców z Ukrainy w byłym tymczasowym szpitalu dla chorych na COVID-19 w Pyrzowicach Fot. PAP/Zbigniew Meissner
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił 30 marca w "Newsroomie" w Wirtualnej Polsce o aktualnej liczbie uchodźców przebywających w szpitalach w Polsce
  • To - jak wyliczał - 2214 obywateli Ukrainy, w tym 1222 dzieci. - Najczęściej są to dość krótkie hospitalizacje związane z trudami przedostania się z Ukrainy do naszego kraju – mówił
  • Wszyscy mają jednakowe uprawnienia. Staramy się, aby przy dużej liczbie uchodźców zapewnić równy dostęp do służby zdrowia - zaznaczył.

Ukraińcy w szpitalach w Polsce głównie z przeziębieniami i wychłodzeniami

W naszych szpitalach przebywa 2214 obywateli ukraińskich. Z tego 1222 dzieci. Najczęściej są to dość krótkie hospitalizacje związane z trudami przedostania się z Ukrainy do naszego kraju – przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska wyjaśnił w rozmowie z Wirtualną Polską, że są to głównie przeziębienia, wychłodzenia i odwodnienia.

- Także mamy około 200 osób, które są leczone z powodu zakażenia koronawirusem - dodał.

Ocenił, że w związku z wyszczepieniem w Ukrainie na poziomie około 35 proc. obawiano się zwiększenia zakażeń koronawirusem, jednak to nie nastąpiło.

Uchodźcy z równym prawem do dostępu do opieki zdrowotnej

Dopytywany o uprawnienia uchodźców do korzystania z systemu opieki zdrowotnej, odpowiedział, że są one na takie same jak obywateli polskich.

- Wszyscy mają jednakowe uprawnienia. Staramy się, aby przy dużej liczbie uchodźców zapewnić równy dostęp do służby zdrowia - zaznaczył.

Wiceszef resortu zdrowia przekazał, że leczenie osób z Ukrainy wymaga dodatkowych funduszy.

- Są to setki milionów złotych miesięcznie na to przekazywane - tłumaczył.

Od 24 lutego 130 lekarzy z Ukrainy zgłosiło chęć pracy w Polsce

Zapytany o kadrę medyczną z Ukrainy, przypomniał, że jeszcze przy pandemii COVID-19 wprowadzony został tryb uproszczony i do tej pory wydano około 1,3 tys. pozwoleń na pracę dla osób z Ukrainy, Białorusi i z innych krajów, a w tym 958 pozwoleń dla obywateli ukraińskich. Dodał, że od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, czyli po 24 lutego, 130 lekarzy z Ukrainy zgłosiło chęć pracy w naszym kraju i złożyło dokumenty, aby uzyskać na nią pozwolenie.

Wiceminister, pytany o pomoc rannym żołnierzom, powiedział, że Polska jest gotowa na ich przyjęcie, jeśli tylko ukraińskie prawo na to pozwoli. Wyjaśnił, że pociąg medyczny może zabierać około 160 osób.

Przekazał, że resort zdrowia jest w ciągłym kontakcie z Ministerstwem Obrony Narodowej, by ranni żołnierze byli kierowani do specjalnych oddziałów, które potrafią leczyć rany wojenne.

Dopytywany o działanie pociągu, zaznaczył, że przewozi on dzieci chore onkologicznie.

- Już kilkanaście wykonanych zostało takich transportów. Ponad 400 dzieci onkologicznych trafiło do naszych szpitali  - podkreślił.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum