Joanna Banasiuk w Sejmie: aborcja to rzeź niewinnych dzieci

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 22 września 2016 16:54

- Obecny kompromis aborcyjny zabija. Mamy stalinowskie prawo dotyczące aborcji. Wybierzmy życie - apelowała do posłów w czwartek (22 września) Joanna Banasiuk z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", uzasadniając obywatelski projekt zmian w ustawie o ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Joanna Banasiuk w Sejmie: aborcja to rzeź niewinnych dzieci
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Przypomnijmy, że projekt ten przewiduje m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. Propozycje Komitetu "Stop aborcji" zakładają, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozić będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5; jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlegać będzie karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli śmierć dziecka spowodowała jego matka, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Matka - w myśl projektu - ma nie podlegać karze, jeśli działała nieumyślnie.

Jak podkreślała w Sejmie Joanna Banasiuk, „wprowadzony 20 lat temu kompromis aborcyjny spowodował, że tzw. wyjątki aborcyjne są nadużywane i zabijane są także zdrowe dzieci. - Aborcja to rzeź niewinnych dzieci - mówiła z Banasiuk.

Zaznaczyła, że projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” gwarantuje nie tylko pełną ochronę życia dzieci poczętych, ale chroni także zdrowie i życie kobiet.

- W krajach, w których obowiązuje całkowity zakaz aborcji, wskaźnik śmiertelności matek jest wielokrotnie niższy niż w krajach, gdzie przerywanie ciąży jest dopuszczalne - stwierdziła Joanna Banasiuk.- Na przykład w stanach Meksyku, w których aborcja jest zakazana, odsetek śmiertelności matek jest aż o 23% niższy niż w stanach, gdzie taki zabieg jest dozwolony prawem.

Obecnie w Polsce aborcja dopuszczona jest przez prawo tylko w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego" (np. kazirodztwo, gwałt).

W czwartek Sejm zajął się dwoma obywatelskimi projektami ustaw dotyczących aborcji: projektem Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” (przewiduje całkowity zakaz przerywania ciąży) oraz przeciwstawnym projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, który liberalizuje obecne przepisy (dotyczy m.in. uregulowania praw kobiet do samostanowienia w sprawach prokreacji, w tym także dostępu do edukacji seksualnej i nowoczesnych metod planowania rodziny).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum