Jest program - na efekty przyjdzie czas?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2010 21:48

Urazy i zatrucia - to najczęstsze powody śmierci mężczyzn w wieku średnim w Polsce - wynika z danych przedstawionych sejmowej Komisji Zdrowia przez dr Bogdana Wojtyniaka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Prześladują nas choroby układu krążenia i nowotwory.

Komisja wysłuchała w środę (9 czerwca) informacji Ministerstwa Zdrowia o realizacji Narodowego Programu Zdrowia 2007-2015.

Jak przekazał Wojtyniak, sytuacja zdrowotna Polaków poprawia się, ale daleko nam jeszcze do poziomu statystyk zachodniej części naszego kontynentu.

W Polsce urazy i zatrucia (głównie alkoholowe) powodują śmierć mężczyzn w wieku 25-64 lata aż trzy i pół razy częściej niż w 15 krajach starej Unii Europejskiej. Na liście najczęstszych przyczyn zgonów wśród mężczyzn w wieku średnim znalazły się też choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe.

Wśród kobiet sytuacja jest nieco inna: najczęściej Polki w wieku średnim umierają z powodu nowotworów złośliwych, chorób układu krążenia i – w ostatniej kolejności – z powodu urazów i zatruć. Polki żyją krócej, niż np. Brytyjki, Francuzki (które żyją najdłużej spośród Europejek) i Dunki.

Narodowy Program Zdrowia 2007-2015 został przyjęty przez rząd w maju 2007 r. Zakłada realizację przez samorządy 15 celów operacyjnych, m.in. zmniejszenie rozpowszechniania palenia tytoniu, zmniejszenie spożycia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, poprawę sposobu odżywiania się, ograniczenia spożywania substancji psychoaktywnych, poprawę stanu sanitarnego, zapobieganie próchnicy u dzieci i młodzieży, tworzenie warunków do aktywności osób niepełnosprawnych i starszych, poprawę jakości świadczeń zdrowotnych i przestrzegania praw pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum