Jest pierwsze ognisko zapalenia wątroby typu A. Kraska informuje posłów

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia09 marca 2022 12:58

Ponad 700 dzieci z Ukrainy jest obecnie hospitalizowanych w Polsce. - Trafiają do nas z objawami zapalenia płuc, przeziębienia. Kilkoro wymaga dializ. Są też dzieci cierpiące na choroby onkologiczne - mówił 9 marca podczas Sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska. Wraz z uchodźcami pojawiło się także pierwsze ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A.

Jest pierwsze ognisko zapalenia wątroby typu A. Kraska informuje posłów
Ponad 700 dzieci z Ukrainy jest obecnie hospitalizowanych w Polsce. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Jest pierwsze ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A wśród uchodźców z Ukrainy - poinformował posłów na Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska
  • Przyznał także, że szczepienia przeciw COVID-19 na ten moment nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Ukraińców, którzy przekroczyli granicę z Polską
  • W kraju hospitalizowanych jest obecnie ponad 700 ukraińskich dzieci. "Trafiają z objawami zapalenia płuc, przeziębieniami. Kilkoro wymaga dializ"

Kraska o wyszczepieniu uchodźców. W dwa tygodnie zaszczepiliśmy ponad 600 osób 

Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia posłowie wysłuchali informacji o realizacji pomocy medycznej dla Ukraińców. Jak zapewnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pomoc poszkodowanym w wojnie Ukraińcom przebiega dwutorowo. Pomagamy zarówno obywatelom, którzy są uwikłani w wojnę w swojej ojczyźnie, jak i tym, którzy trafili już do Polski.

Jednym z problemów, z którym przyjdzie się ochronie zdrowie zmierzyć, jest  niski poziom wyszczepienia przybywających do kraju Ukraińców.

- Z naszych danych wynika, że w chwili wybuchu wojny, Ukraina notowała bardzo dużo zachorowań na COVID-19, a poziom wyszczepienia w tym kraju wynosi ok. 35 proc. Dlatego zaoferowaliśmy wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy są w naszym kraju, bezpłatne szczepienia przeciw koronawirusowi - wyjaśniał podczas Komisji Zdrowia Waldemar Kraska. 

Jak jednak przyznał, szczepienia na ten moment nie cieszą się dużym zainteresowaniem Ukraińców. - W dwa tygodnie zaszczepiliśmy trochę ponad 600 osób i najczęściej były to dawki przypominające  - wyliczył wiceminister.

Z racji tego, że do Polski trafiają głównie kobiety i dzieci, które przebyły bardzo długą drogę, wiele z nich jest przeziębiona. Ale jak zapewnił Kraska, ma zapewnioną zarówno podstawową opiekę zdrowotną, jak i specjalistyczną.

  - Trafiają do nas dzieci z objawami zapalenia płuc, przeziębieniami. Kilkoro wymaga dializ. Trafiają też dzieci onkologiczne - wymieniał Kraska.

Na ten moment w Polsce hospitalizowanych jest ponad 700 ukraińskich dzieci. Najwięcej, bo blisko 150 przebywa w szpitalach w woj. małopolskim. 

Jest pierwsze ognisko zapalenia wątroby typu A

Wiceszef resortu zdrowia przyznał także, że jest już pierwsze ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A, to jest tzw. choroby brudnych rąk. Dlatego następnym palącym problemem będzie wyszczepienie ukraińskich dzieci przeciw podstawowym chorobom wieku dziecięcego. 

- Na Ukrainie poziom wyszczepienia dzieci przeciw chorobom zakaźnym - tj. różyczka, odra, polio - jest niewielki. Wiemy, że dwa lata temu była tam epidemia odry - przypomniał wiceminister Kraska.

Zwrócił także uwagę na to, że według polskiego prawa, ustawy o chorobach zakaźnych, każdą osobę do 18. roku życia, przebywającą powyżej trzech miesięcy w kraju, obejmuje obowiązek szczepień. Do tych trzech miesięcy jest dobrowolność. 

- Będziemy starali się zachęcać rodziców dzieci do szczepień. Jest już możliwość zgłaszania się do lekarza POZ, tam dostępne są kwestionariusze w jęz. ukraińskim i można wykonać kwalifikację do szczepienia - zapewnił wiceminister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum