×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Jest nowelizacja rozporządzenia szpitalnego. Ważne zmiany w kardiologii i położnictwie

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji30 grudnia 2021 10:02

Jest nowe rozporządzenie szpitalne. W środę, 29 grudnia, dokument skierowano do ogłoszenia. Zakłada wprowadzenie nowości na listę świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, jak również wprowadzenia obligatoryjnej porady psychologicznej na oddziałach ginekologiczno-położniczych o pierwszym i drugim poziomie referencyjności.

Jest nowelizacja rozporządzenia szpitalnego. Ważne zmiany w kardiologii i położnictwie
Jest nowelizacja rozporządzenia szpitalnego. Zakłada ważne zmiany w kardiologii i położnictwie Fot. PTWP
 • W środę, 29 grudnia, do ogłoszenia skierowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
 • Dokument zakłada m.in. wprowadzenie nowości na listę świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
 • Ponadto dotyczy także wprowadzenia obowiązkowej porady psychologicznej na oddziałach ginekologiczno-położniczych
 • Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Sprawdź: Wdrażanie EDM pod lupą Ministerstwa Zdrowia. Prezes NIL ostrzega: pośpiech złym doradcą

Jest nowelizacja rozporządzenia szpitalnego

Znowelizowane rozporządzenie szpitalne zakłada modyfikacje na liście świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Dotyczy następujących procedur medycznych:

 • Koherentna tomografia optyczna tętnic obwodowych (OCT)
 • Koherentna tomografia optyczna tętnic wieńcowych (OCT)
 • Elektrochemioterapia – elektroporacja i podanie leku przeciwnowotworowego systemowo
 • Elektrochemioterapia – elektroporacja i podanie leku przeciwnowotworowego miejscowo do zmiany nowotworowej

- Dodanie do rozporządzenia szpitalnego procedury medycznej o nazwie „Koherentna tomografia optyczna tętnic obwodowych (OCT)” oraz „Koherentna tomografia optyczna tętnic wieńcowych (OCT)” stanowi realizację przekazanego przez prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowania analitycznego zawierającego ocenę świadczeń gwarantowanych z zakresu kardiologii ujętych w wykazach rozporządzeń w zakresach: POZ, AOS i leczenie szpitalne  – czytamy w uzasadnieniu.

Z kolei w sprawie elektrochemioterapii zmiany są porządkowe.

- Polegające na nadaniu kodów zgodnie z zaktualizowaną wersją słownika procedur medycznych ICD-9 dla obu świadczeń gwarantowanych –wskazuje Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj również: 33 zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Dotyczą m.in. pielęgniarek, ratowników, NFZ i leków

Dodatki covidowe bez zmian. Nie będzie nowych zasad przyznawania świadczeń

Porada psychologiczna na oddziałach ginekologiczno-położniczych do 24 godzin

Ponadto wprowadzono obowiązek udzielenia porady psychologicznej na oddziałach ginekologiczno-położniczym o pierwszym i drugim poziomie referencyjności.

- W komórkach organizacyjnych położnictwo i ginekologia (lp. 37) oraz położnictwo i ginekologia – drugi poziom referencyjny (lp. 38) dookreślony został analogiczne, jak dla położnictwa i ginekologii – trzeci poziom referencyjny, minimalny warunek zapewnienia psychologa – w wymiarze co najmniej 0,5 etatu. Przedmiotowa zmiana wprowadzona została w związku z otrzymaną w 2020 r. informacją Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli pn. „Opieka nad pacjentkami w przypadkach poronień i martwych urodzeń” – wyjaśnia w projekcie Ministerstwo Zdrowia.

Z raportu NIK wynikało, że na oddziałach, na których był wymóg zatrudnienia psychologa z jego pomocy skorzystało najwięcej pacjentek.

- Pacjentkom doświadczającym niepowodzeń położniczych, które były hospitalizowane na pierwszym i drugim poziomie referencyjnym, gdzie nie ma określonego minimalnego wymogu zatrudnienia psychologa, nie zapewniono wystarczającej pomocy psychologicznej, w tym występowały szpitale, w których w ogóle nie udzielano takiej pomocy. Jednocześnie w wynikach tej kontroli został zawarty wniosek o zmianę rozporządzenia szpitalnego przez wprowadzenie obowiązku zatrudniania psychologa również na oddziale ginekologiczno-położniczym o pierwszym i drugim poziomie referencyjności – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Jednak z uwagi na zgłoszone do projektu wnioski i opinie – jak argumentuje MZ - „w komórkach organizacyjnych położnictwo i ginekologia (lp. 37) wprowadzono możliwość zapewnienia porady psychologicznej w czasie nieprzekraczającym 24 godziny liczonych od momentu zgłoszenia”.

- Umożliwienie świadczeniodawcom zapewnienia porady psychologicznej w czasie nieprzekraczającym 24 godzin wprowadzone zostało z uwagi na fakt, iż oddziały szpitalne o profilu położnictwo i ginekologia na poziomie podstawowym mogą mieć problem z zapewnieniem nawet 0,5 etatu psychologa, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do ograniczenia dostępu do świadczeń – czytamy w projekcie rozporządzenia.

Czytaj także: Mamy 70 tys. fizjoterapeutów. "To armia niewykorzystanych ludzi w polskiej ochronie zdrowia"

Pilotaż sieci onkologicznej zostanie przedłużony. Jest nowy termin

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze