Jest nowa wycena dobokaretki. Zacznie obowiązywać od 1 października

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia07 września 2021 14:00

We wtorek - 7 września - Ministerstwo Zdrowia podało nowe wyceny dobokaretki. Wiemy, ile wyniosą dzienne koszty karetek.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły wyceny dobokaretki. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 października
  • W przypadku zespołów specjalistycznych kwota wzrosła o ponad 1400 zł
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski wyliczył, że do końca roku podwyżka dobokaretki pochłonie 60 mln zł. W 2022 roku będzie to 240 mln zł 

Nowa wycena dobokaretki. Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły

We wtorek, 7 września, minister zdrowia Adam Niedzielski, wraz z wiceministrem Waldemarem Kraską ogłosili nową dobokaretki. Zacznie obowiązywać od 1 października.

- Jesteśmy w ciągłych negocjacjach z różnymi zawodami medycznymi. Na bieżąco reagujemy na problemy zwiększając nakłady na służbę zdrowia - przekonywał w trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski. 

Minister zaznaczył, że od 1 lipca br. wprowadzona została regulacja minimalnych wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej, która zwiększyła wynagrodzenia różnych grup zawodowych pracujących w sektorze medycznym.

- Mamy informacje, że z tej ustawy skorzystało blisko 100 tys. pielęgniarek i położnych, czyli blisko połowa stanu zatrudnienia w tym zawodzie. Natomiast prawie połowę ratowników medycznych ta regulacja nie objęła, ponieważ nie pracują w formie zatrudnienia, tylko pracują w ramach umów kontraktowych, czyli umów cywilnoprawnych - mówił Niedzielski.

Jak podkreślał nowa wycena dobokaretki ma docenić ratowników kontraktowych.

- Zleciłem nową wycenę dobokaretki, tak aby docenić grupę ratowników medycznych, którzy pracują na kontraktach, a którzy nie otrzymali podwyżek w ramach ustawy o płacach minimalnych pracowników medycznych - tłumaczył minister.

grafika.jpg
grafika.jpg

60 mln zł na podwyżki dobokaretki

- Kalkulacje zostały skonsultowane z premierem. W tym roku podwyżki dobokaretki wyniosą 60 mln zł, w przyszłym roku jakieś 230-240 mln - wyliczał Niedzielski.

- Od wielu tygodni rozmawialiśmy i pracowaliśmy na rozwiązaniami, aby system ratownictwa działał coraz sprawniej. Zdecydowaliśmy o zmianie wyceny dobokaretki, czyli pełnego kosztu funkcjonowania karetki - powiedział Waldemar Kraska.

- W systemie ratownictwa mamy dwa zespoły: S, czyli specjalistyczny i P - podstawowy. Od 1 października wycena dobokaretki w przypadku zespołu S będzie wynosić 5583 zł, w przypadku zespołu P - 4186 zł - podał Kraska.

Do tej pory wycena wynosiła odpowiednio 4186 zł i 3177 zł. 

Ratownicy medyczni z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych na gorąco komentują nowe stawki.

 

Czytaj także: Ratownicy o stawce za dobokaretkę i godzinie pracy ratownika na umowie cywilnoprawnej

Wycena dobokaretki i pierwsze posiedzenie zespołu ds. ratownictwa. Kraska zapowiada zmiany

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum