×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Jest nagroda za pomoc w ujęciu podpalacza z Zamościa. Niedzielski: to akt terroru

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia02 sierpnia 2021 14:03

- To akt terroru wobec państwa polskiego - powiedział Adam Niedzielski o podpaleniu budynku sanepidu i punktu szczepień w Zamościu. Za pomoc w ujęciu sprawcy minister zdrowia obiecał 10 tys. złotych.

Jest nagroda za pomoc w ujęciu podpalacza z Zamościa. Niedzielski: to akt terroru
Adam Niedzielski przy siedzibie sanepidu w Zamościu Fot. PAP/Wojtek Jargiło
 • - To akt terroru - mówił o spaleniu punktu szczepień i podpaleniu siedziby sanepidu w Zamościu Adam Niedzielski
 • Minister zdrowia był w poniedziałek, 2 sierpnia, na miejscu zdarzenia.  Za pomoc w ujęciu sprawcy obiecał nagrodę w wysokości 10 tys. złotych
 • Zapowiedział, że pracownicy punktów mają być traktowani jak funkcjonariusze państwowi i objęci szczególną ochroną

- Naprawdę nie mam słów, nie wiem, od czego zacząć; widziałem te obrazki i naprawdę mrożą krew w żyłach - mówił minister Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji w Zamościu. 

Niedzielski podsumował zajścia w Zamościu. "To akt terroru"

- Widzimy spalony kontener, wnętrze wygląda o wiele gorzej niż to, co tutaj widzą państwo na zewnątrz. Podobne obrazki można zobaczyć w lokalnej powiatowej stacji Sanepidu i myślę, że można to podsumować tylko jednym stwierdzeniem: otóż doszło do aktu terroru, który jest skierowany nie tylko wobec bezpośrednio tych osób, które tutaj pracują czy pracują w powiatowej inspekcji, ale to jest akt terroru wobec państwa - grzmiał minister zdrowia.

Niedzielski stwierdził, że ten "akt terroru" zaistniał wtedy, kiedy w kraju panuje "zniechęcenie do szczepień".

- A zniechęcenie do szczepień w obliczu zbliżającej się czwartej fali oznacza tylko jedno: ryzyko dodatkowych obostrzeń - zaznaczył minister. Dodał, że takie akty rozbudzają emocje społeczne.

- Myślę, że osoby, które inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, ale to jest atak na państwo polskie - tak trzeba sobie powiedzieć: to jest atak na naszą odporność w walce z COVID-em, na to, co będzie się działo na jesieni i w zasadzie nie ma innego słowa, nie ma innego określenia, jak właśnie powiedzenie, że mamy do czynienia z aktem terroru - podsumował minister.

Wcześniej pisaliśmy: Podpalenie sanepidu i punktu szczepień w Zamościu. Morawiecki: to bandytyzm antyszczepionkowy

Policja pokazała zdjęcia podpalacza Sanepidu z Zamościa. Prosi o pomoc w identyfikacji

Nagroda 10 tys. złotych za wskazanie sprawcy podpalenia w Zamościu

Minister wskazał na "chronologię tej walki" z punktami szczepień.

- Mieliśmy na początku wylew hejtu internetowego w sieciach, w mediach społecznościowych, które są opanowane - jeśli można tak powiedzieć - przez środowisko antyszczepionkowców. Mieliśmy do czynienia z kampanią fejk newsów, z kampanią oszczerstw, kłamstw, które po prostu były puszczane w eter - zaznaczył minister. 

I dodał, że ich dementowanie - niemożliwe przy takim natłoku informacji - prowadziło nie do podjęcia dyskusji, a do coraz większych oszczerstw i eskalacji agresji w sieci - kontynuował minister. 

- Dopóki będę ministrem zdrowia, nie będę pozwalał na jakiekolwiek bezkarne zagrożenia, groźby, hejt wobec osób, które są zaangażowane w akcję szczepień - podkreślił Niedzielski.

Niedzielski: pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni 

 

Zapowiedział że we wtorek, 3 sierpnia, na Radzie Ministrów podejmie temat walki ze środowiskiem antyszczepionkowym.

- Chciałbym, i to będzie zrobione w trybie pilnym, żeby pracownicy punktów szczepień byli traktowani tak jak funkcjonariusze publiczni w tym znaczeniu, że podlegają specjalnej ochronie prawnej i każdy zagrożenie, każda groźba, każdy akt agresji wobec tych pracowników będzie karany ze szczególną surowością - zaznaczył minister.

Niedzielski poinformował również, że podjął ważną decyzję.

- Dzisiaj podjąłem decyzję o tym, żeby osobie, która pomoże złapać sprawcę tego zdarzenia, wypłacić specjalną nagrodę w wysokości 10 000 zł za wskazanie sprawcy - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister chce zachęcić wszystkich, którzy mają jakiekolwiek informacje dotyczące incydentów, do przekazywania informacji policji.

Czytaj więcej: Lekarze o podpaleniu punktu szczepień: ignorowanie hejtu doprowadziło do aktu terrorystycznego

Przypomnijmy: w nocy, z niedzieli 1 sierpnia na poniedziałek 2 sierpnia w Zamościu zostały podpalone budynek Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Peowiaków 96 oraz mobilny punkt szczepień

Ogień najpierw pojawił się w mobilnym punkcie szczepień na Rynku Solnym, następnie w budynku powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Czytaj więcej: Podpalenie sanepidu i punktu szczepień w Zamościu. Policja szuka sprawców

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze