Jest kompromis w sprawie POZ. Niedzielski: gwarantuję umowy do kwietnia 2025 roku

Autor: MCD • Źródło: PAP29 listopada 2022 12:21

- Po długich rozmowach, konsultacjach m.in. z zarządem Porozumienia Zielonogórskiego, udało się osiągnąć kompromis, gwarantujący stabilne obsługiwanie pacjentów na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej do kwietnia 2025 roku - zapewnił na konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jest kompromis w sprawie POZ. Niedzielski: gwarantuję umowy do kwietnia 2025 roku
W siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja prasowa poświęcona dalszemu funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej FOT: PAP/Albert Zawada
 • Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie na okres 27 miesięcy w sprawie zawierania umów z podmiotami podstawowej opieki zdrowotnej 
 • - Nie mamy już do czynienia z sytuacją, że umowy były stosunkowo krótko aneksowane, co powodowało pewnego rodzaju destabilizację, kolejne napięcia i negocjacje - zaznaczył szef MZ, Adam Niedzielski
 • Jak zapewnił prezes NFZ Filip Nowak, został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością. - Jednocześnie ten wysiłek będzie odpowiednio wynagrodzony – zaznaczył
 • Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz sprecyzował, że porozumienie zakłada również dodatkowe pieniądze na opiekę nad dziećmi, osobami starszymi z wielochorobowością i na opiekę koordynowaną

Niedzielski: Jest kompromis. Umowy o POZ do kwietnia 2025 roku

We wtorek 29 listopada w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym zasadom zawierania umów z podmiotami świadczącymi podstawową opieką zdrowotną (POZ).

- Bardzo miło mi poinformować, że wczoraj po długich wieczornych rozmowach, konsultacjach z przedstawicielami, przede wszystkim zarządem Porozumienia Zielonogórskiego, udało się osiągnąć kompromis, gwarantujący stabilne obsługiwanie pacjentów na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej do kwietnia 2025 roku - poinformował na konferencji szef resortu Adam Niedzielski. 

Minister podkreślił, że podpisane porozumienie na okres 27 miesięcy gwarantuje stabilność systemu.

- Nie mamy już do czynienia z sytuacją, że umowy były stosunkowo krótko aneksowane, co powodowało pewnego rodzaju destabilizację, kolejne napięcia i negocjacje - zaznaczył.

Zapowiedział także, że jest szansa, aby w przyszłym roku w ramach opieki koordynowanej funkcjonowało nawet tysiąc podmiotów.

"Wypracowany model będzie zachęcał, żeby zająć się pacjentami z wielochorobowością"

Prezes NFZ Filip Nowak podkreślił z kolei, że rozwiązania docelowe opieki koordynowane w POZ były szeroko konsultowane.

- Choćby w woj. śląskim byłem na spotkaniu z izbą lekarską w Katowicach, w woj. wielkopolskim, ale przede wszystkim z Porozumieniem Zielonogórskim reprezentowanym przez prezesa Jacka Krajewskiego - wskazał szef NFZ.

Jak zaznaczył, "cel mieliśmy taki sam, żeby upowszechnić i wzmocnić chęć przystąpienia do opieki koordynowanej".

- Trochę różniliśmy się ścieżkami, jakimi możemy dochodzić do wspólnego celu, ale myślę, że szerokie konsultacje i mądre dyskusje pozwoliły wypracować model, który będzie skuteczny i osiągniemy poziom zabezpieczenia, o którym mówił minister Adam Niedzielski - wyjaśnił. 

Zastrzegł także, że wypracowane rozwiązanie i "przestrzeń 27 miesięcy gwarantuje nam spokój i racjonalne postępowanie w pozyskiwaniu nowych podmiotów do realizacji opieki koordynowanej".

Jak przyznał, była obawa, że "mniejsze podmioty, mniejsze placówki lekarzy rodzinnych będą obawiały się wejść w pomysł opieki koordynowanej".

- Dziś gwarantują ryczałt na zorganizowanie modelu opieki. W związku z tym myślę, że rozwialiśmy wiele wątpliwości i będzie to zachętą dla lekarzy rodzinnych czy też przychodni lekarskich - ocenił szef NFZ.

- Konsekwentnie inwestujemy w dzieci, tak jak w Funduszu Medycznym, jak w psychiatrii dziecięcej czy we wszelkich innych obszarach - to jest ta grupa pacjentów, w którą warto inwestować. Zdrowie dzieci to w przyszłości zdrowsze społeczeństwo - ocenił.

Odnosząc się do starszych pacjentów, szef NFZ powiedział, że "został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony".

Dodatkowe pieniądze na POZ. Blisko 100 mln zł ekstra na opiekę koordynowaną

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz sprecyzował, że porozumienie zakłada również dodatkowe pieniądze na opiekę nad dziećmi, osobami starszymi z wielochorobowością i na opiekę koordynowaną.

- Tak naprawdę ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia dodatkowe 140 mln zł na opiekę nad dziećmi na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, blisko 100 mln zł dodatkowo na opiekę koordynowaną i ponad 100 mln zł na osoby starsze z wielochorobowością - wymienił.

Obecny na konferencji prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski ocenił, że rozmowy pozwoliły wypracować konsensus, który może spowodować upowszechnienie narzędzia, jakim jest opieka koordynowana.

- To jest naszym celem, dlatego że zmiana, która nastąpi, musi być zauważalna, gdyż jest poprawą jakości -świadczeń w POZ - podkreślił.

Dodał, że warunki, jakie określono w zakresie realizacji opieki koordynowanej, realizacji świadczeń w przyszłym roku, odpowiadały także na wyzwania związane z ogólną sytuacją, z inflacją i z podwyższeniem kosztów funkcjonowania placówek.

- Zawsze jest pewne ryzyko, obawa przed wejściem w nowe. Opieka koordynowana powoduje, że lekarz POZ dostaje szereg nowych narzędzi diagnostycznych i może prowadzić pacjentów, obserwować, monitorować dużo szerzej niż do tej pory. Ma do pomocy konsultacje w postaci konsultacji specjalistycznych, ale głównym lekarzem jest lekarz POZ - stwierdził.

Jego zdaniem jest to "zmiana pewnej rutyny, która wytworzyła się ostatnimi laty i nie szła w najlepszym kierunku".

- Teraz opieka koordynowana może znowu postawić lekarza POZ jako tego, który jest fundamentem systemu i który powoduje, że efektywnie pacjent jest leczony już na podstawowym szczeblu - stwierdził Krajewski.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze