Jest decyzja o wyborach w Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl, którego jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 23 czerwca 2022 11:29

W maju przyszłego roku odbędzie się Krajowy Zjazd pielęgniarek i położnych, który wybierze nowe władze Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Oznacza to, że kadencja obecnych władz wydłuży się z 4 do 7 lat.

Jest decyzja o wyborach w Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych
Trwają obrady Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Fot. NIPIP/ Facebook
  • Trwają obrady Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
  • Ustalono na niej kalendarz nowych wyborów do samorządu.
  • Wybory miały odbyć się już dwa lata temu. Rozpoczętą procedurę wyborczą przerwała pandemia.
  • Mimo że już kilka miesięcy temu sytuacja epidemiczna zmieniła się, Naczelna Izba wciąż nie decydowała się na organizację wyborów. Środowisko pytało: dlaczego?
  • Zofia Małas, szefowa NIPiP w rozmowie z Rynkiem Zdrowia odpowiadała, że ze względu na obowiązujące przepisy, które zawiązywały Radzie ręce w zakresie organizacji wyborów.

NIPiP podała termin wyborów do samorządu

Jak poinformowała Rada, w trakcie obrad zapadła decyzja o harmonogramie wyborów do samorządu pielęgniarek i położnych:

- do 31 marca 2023 r. odbędą się zjazdy sprawozdawczo-wyborcze w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych,
- do 10 kwietnia 2023 r. okręgowe izby pielęgniarek i położnych przekażą delegatów na Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych, który zaplanowany jest na 16-18 maja 2023 r.

Decyzja zapadła w oparciu o przepisy ustawy o samorządzie oraz regulaminy określające sposób przebiegu okręgowych zjazdów oraz Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych - obligujące do uwzględnienia sytuacji epidemiologicznej.

Decyzja zapadła w oparciu o przepisy ustawy o samorządzie oraz regulaminy określające sposób przebiegu okręgowych zjazdów oraz Zjazdu Krajowego - obligujące do uwzględnienia sytuacji epidemiologicznej - napisano w komunikacie.

Wybory przerwane pandemią 

Przypomnijmy, kadencja obecnych władz samorządu pielęgniarskiego powinna była upłynąć w 2020 roku. Wybór nowych władz przerwała pandemia. Mimo że wybory odbyły się m.in. do Naczelnej Rady Lekarskiej i Krajowej Izby Fizjoterapeutów, NIPiP nie ogłaszała nowego terminu. Zofia Małas, prezeska Rady pytana przez nas pod koniec maja, dlaczego Izba nie organizuje nowych wyborów mówiła: obecne prawo związuje nam ręce.

- Mamy opinię kancelarii prawnej, która wskazuje jasno, że w przypadku stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego wybory odbyć się nie mogą. Tego się trzymamy - mówiła. 

Pytana o "zarzuty środowiska, które wskazywało, że Naczelna Izba interpretuje przepisy w taki sposób, żeby przedłużyć swoją kadencję" odpowiedziała: 

- Zaznaczam, że nie będę startować w wyborach, chociaż mogłabym. Moja kadencja trwa już sześć lat, ostatnie dwa lata były bardzo trudne i bardzo wyczerpujące. Jestem zmęczona i bardzo chętnie przekażę pałeczkę następcy. Będę się cieszyć i gratulować każdemu, kto wygra. Nie mówię zresztą tylko o sobie, wiele przewodniczących z okręgów też chciałby już zakończyć swoją kadencję. Podkreślam, że cały czas realizujemy ustawowe zadania i rozwiązujemy problemy środowiska pielęgniarek i położnych. 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum