Jedziesz na wakacje za granicę? Sprawdź obostrzenia. Kary za brak maseczki to nawet kilkaset euro

Autor: oprac. JKB • Źródło: Radio Zet, Rynek Zdrowia06 lipca 2021 12:30

Wakacje 2021 w czasach pandemii. W Polsce obostrzenia mocno poluzowano, ale są kraje, gdzie wciąż ograniczenia są duże, a jeszcze wyższe kary za ich złamanie. Dla przykładu za brak maseczek zapłacimy kilkaset euro kary. Gdzie i na co trzeba uważać? Sprawdziliśmy

Wakacje 2021 w pandemii. Trzeba wiedzieć, jakie zasady obowiązują/ Fot. Shutterstock
  • Wakacje w Polsce? W naszym kraju nakaz noszenia maseczek obowiązuje wyłącznie w przestrzeniach zamkniętych. Maseczka może być jakakolwiek. Nie wszędzie tak jest
  • Dla przykładu w Portugalii wciąż należy nosić maseczkę ochronną także na świeżym powietrzu
  • Natomiast w Czechach obowiązują nakaz noszenia maseczek typu FFP2 albo wyższych. Brak odpowiedniej ochrony może skutkować mandatem w wysokości 10 tys. koron

W wielu państwach, które są ulubionymi wakacyjnymi kierunkami Polaków, zniesiono już obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, ale nie wszędzie. Wyjątków jest całkiem sporo, warto więc sprawdzić, jakie obostrzenia w tym zakresie tam obowiązują. Zestawienie dotyczące kar za brak maseczek oraz nakazu zakrywania ust i nosa w innych krajach opracowało Radio Zet.

Maseczki w Turcji, Egipcie i na Cyprze

  • Na terenie Cypru obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych, także na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Brak maseczki oznacza mandat w wysokości 300 euro (ok. 1350 złotych).
  • W Turcji zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeni zamkniętej oraz otwartej przestrzeni publicznej (ulice czy bazary). Niedostosowanie się do przepisów grozi mandatem 900 lir tureckich (ok. 400 złotych). Maseczki nie obowiązują na plażach, hotelowych basenach oraz restauracjach.
  • Z kolei w Egipcie należy nosić maseczki w miejscach publicznych i we wszystkich środkach transportu. Przepis obowiązuje także np. w hotelowych windach (w niektórych budynkach). Mandat może kosztować 50 funtów egipskich (12 złotych).

Co z maseczkami w Bułgarii, Chorwacji i Grecji?

W Bułgarii od połowy czerwca maseczki nie są obowiązkowe w otwartej przestrzeni publicznej, a także w małych sklepach. Za to są wymagane w aptekach, dużych powierzchniowo sklepach i w komunikacji miejskiej. Mandat za brak obowiązkowej ochrony może wynieść nawet 300 lewów (ok. 700 złotych).

Jeśli zaś chodzi o Grecję, to noszenie maseczek nie jest konieczne w przypadku przebywania na świeżym powietrzu (wyjątkiem jest udział w dużym zgromadzeniu). Nakaz obowiązuje natomiast w zamkniętych pomieszczeniach – tutaj wyjątkiem są restauracje dla osób zaszczepionych. Kara może wynieść 300 euro (1350 złotych).

W przypadku Chorwacji maseczki obowiązkowe są w pomieszczeniach i na zewnątrz, gdy nie można utrzymać wymaganego dystansu 1,5 metra. Grzywna może wynieść nawet 500 kun (300 złotych).

Co z nakazami w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech?

Hiszpania odeszła od obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz (także na plażach i basenach), jednak są wciąż konieczne podczas masowych zgromadzeń i w komunikacji publicznej. Za brak maseczki można otrzymać grzywnę w wysokości 100 euro (450 złotych).

W Portugalii natomiast nadal obowiązują maseczki w zamkniętych i otwartych przestrzeniach, środkach transportu oraz przy wejściu na plażę czy basen. Kary wahają się pomiędzy 50 a 100 euro (225 do 450 złotych).

We Włoszech zniesiono bezwzględny nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, ale zakrywanie ust i nosa konieczne jest w przypadku przestrzeni, gdy nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu. W całym kraju obowiązuje noszenie maseczek w budynkach, a za ich brak grozi nawet 400 euro kary (1800 złotych).

Jak wygląda sytuacja z maseczkami w Czechach, na Ukrainie i na Słowacji?

W przypadku Czech obowiązuje tam nakaz noszenia maseczek typu FFP2 albo wyższych klas (maseczki chirurgiczne nie wchodzą w grę). Ochrona obowiązuje we wszystkich środkach komunikacji, na przystankach i zamkniętych pomieszczeniach. Kara za brak specjalnej maseczki może wynieść nawet 10 tys. Koron (1760 złotych).

Z kolei na Słowacji maseczki są obowiązkowe w środkach komunikacji i przystankach. Co ciekawe, inne sytuacje związane z ich noszeniem regulowane są przez system "covid-automat" w zależności od sytuacji epidemiologicznej w powiatach. Na razie w większości powiatów nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz budynków, choć są one potrzebne w punktach usługowych czy sklepach.

Co zaś tyczy się Ukrainy, to tam obowiązują nakaz noszenia maseczek w transporcie publicznym, wszystkich budynkach użyteczności publicznej i podczas masowych wydarzeń. Mandat za brak ochrony na usta i nos może wynieść od 170 do 255 hrywien (ok. 24-35 złotych).

Czy maseczki są konieczne w Wielkiej Brytanii, Niemczech i na Litwie?

Na terenie Litwy maseczki są wciąż obowiązkowe w transporcie publicznym, sklepach i instytucjach sektora publicznego. Władze jedynie zalecają w pozostałych miejscach noszenie maseczek.

Sprawa noszenia maseczek w Niemczech tak naprawdę zależy od danego kraju związkowego. Najczęściej wymagane są w transporcie publicznym, sklepach, etc. Z kolei w miastach maseczki są wymagane na wyjątkowo uczęszczanych ulicach. Wysokość mandatu zależy od kraju związkowego, ale może wynieść co najmniej 50 euro (225 złotych).

W Wielkiej Brytanii nakaz noszenia maseczek obejmuje całą zamkniętą przestrzeń publiczną. W Anglii zaś policjanci mogą nałożyć karę w wysokości 200 funtów (1050 złotych) za brak maseczki. Jeżeli powtórzy się to samo wykroczenie, grzywna jest podwajana.

Jak wygląda sytuacja w Belgii, Francji i na Węgrzech?

Noszenie maseczek w Belgii nadal obowiązuje, ale jedynie w sytuacjach, gdy nie można przestrzegać wymaganego dystansu 1,5 metra. Osoby od 13 roku życia muszą nosić maseczki także w transporcie publicznym, a także w restauracjach, sklepach i na targach. Nakaz zakrywania ust i nosa konieczne jest podczas masowych imprez czy demonstracji.

We Francji w zamkniętych przestrzeniach publicznych nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych. Konieczne są także w szkołach – dotyczą one dzieci już od 6 roku życia. Za brak maseczki najczęściej otrzymuje się upomnienie, a w wyjątkowych okolicznościach mandat może wynieść 135 euro (608 złotych).

Na Węgrzech maseczki konieczne są w zamkniętych pomieszczeniach. Obowiązek ma zostać zniesiony, po przekroczeniu 5,5 mln zaszczepionych (nie dotyczy to instytucji ochrony zdrowia). Osoby bez maseczek mogą otrzymać mandat o wysokości aż 150 tys. forintów (ponad 1900 złotych).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum