Jarosław Pinkas o sanepidzie: ta zapomniana inspekcja okazała się niezbędna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2020 09:06

Skrajne niedoinwestowanie sprawiło, że w niektórych jednostkach brakuje skanerów i pracownicy nadal przepisują dokumenty przez kalkę. Teraz ta zapomniana inspekcja okazuje się niezbędna - mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny.

Jarosław Pinkas o sanepidzie: ta zapomniana inspekcja okazała się niezbędna
Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny Fot. PTWP

W wywiadzie opublikowanym w czwartek w "DGP" Jarosław Pinkas był pytany, kiedy poda się do dymisji.

- Żeby podać się do dymisji, trzeba mieć poczucie, że popełniło się istotny błąd. Albo że nie ma się już siły, nie daje się rady. Innym powodem jest świadomość, że nie ma się już ludzi wokół siebie, poczucie osamotnienia w walce. Ale żadna z tych kategorii nie zaistniała w moim przypadku. Ja mam poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Wiem, że mogłem zrobić więcej, ale jestem tylko człowiekiem - mówił inspektor.

Podkreślił, że 16 tys. ludzi, którzy pracują w inspekcji, widzi zmiany na lepsze. - I, co najważniejsze, perspektywy na przyszłość. Na to, aby ta instytucja, która przez całe lata była marginalizowana, niedofinansowana, wreszcie się odbudowała - zaznaczył.

Pinkas poinformował też, że sanepid wystąpił do premiera o zwiększenie budżetu na lata 2020-2021. - Wniosek został zaakceptowany. Marzę o tym, żeby ta praca była prestiżowa, żeby ludzie się do niej garnęli - dodał.

Szef GIS wyraził przekonanie, że rządzący docenią pracę inspektorów. - Dwa miliony ludzi w kwarantannie, pełna opieka nad izolowanymi, ogromna liczba dochodzeń epidemiologicznych. Bez nas byłoby to niemożliwe - wskazał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum