Jarosław Kaczyński ponownie odwołał się od wyroku w sprawie prywatyzacji szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2010 16:37

Komitet wyborczy kandydata PiS odwołał się od wtorkowego wyroku w sprawie prywatyzacji szpitali - poinformowało biuro prasowe Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sąd Okręgowy w Warszawie, który ponownie rozpatrywał tę sprawę, orzekł 22 czerwca, że Jarosław Kaczyński ma sprostować nieprawdziwą informację, jakoby Bronisław Komorowski chciał, aby służba zdrowia była sprywatyzowana. Sąd zakazał także Kaczyńskiemu rozpowszechniania tej informacji.

Sąd orzekł jednocześnie, że Komorowski nie musi przepraszać Kaczyńskiego za zarzucenie mu kłamstwa w tej sprawie. Uznał, że żadne działania i wypowiedzi Komorowskiego nie uzasadniają twierdzenia, że chciał on prywatnej służby zdrowia, zasadne jest więc stwierdzenie, że Jarosław Kaczyński dopuścił się kłamstwa.

Sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał, że w programie PO z października 2007 nie ma mowy o prywatyzacji służby zdrowia. W ocenie sądu, program ten „uchylił” poprzednie programy partii, co – jak wskazał sąd – znajduje potwierdzenie w wielu wypowiedziach polityków PO, którzy „wyraźnie podkreślali, że PO nie ma zamiaru prywatyzować służby zdrowia”.

Według sądu określenie zawarte w programie PO: „Polska zasługuje na cud gospodarczy”, że samorządy zyskają prawo do dysponowania placówkami ochrony zdrowia, których są organami założycielskim, nie jest jednoznaczne z prywatyzacją ZOZ.

Niemniej jednak – uznał sąd – PO dopuszczała możliwość prywatyzacji ZOZ-ów: „Podjęcie próby wprowadzenia w życie ustawy, która zakłada komunalizację i komercjalizację zakładów opieki zdrowotnej z możliwością zbywania udziałów w tych spółkach bez żadnych ograniczeń dotyczących minimalnych wartości kapitału zakładowego pozostawionego w gestii jednostek podległych państwu (...) świadczy niewątpliwie o dopuszczeniu możliwości prywatyzacji zakładów opieki zdrowotnej” – uznał sąd.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum