Jarosław Kaczyński: PiS chce odejść od komercjalizacji szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2014 12:33

Jarosław Kaczyński uważa, że ochrona zdrowia nie może być oparta na przeliczaniu wszystkiego na pieniądze. A tak się dzieje w systemie zarządzanym przez obecny rząd - ocenił prezes PiS. Zapowiedział, że jego partia chce m.in. odejść od komercjalizacji szpitali.

Kaczyński przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed szpitalem w Garwolinie (województwo mazowieckie), że Polsce potrzebne są zmiany, także w ochronie zdrowia.

W "systemie Tuska" - mówił Kaczyński - lekarze są księgowymi, a pacjenci cyferkami w księgowych dokumentach. - Dla nas podstawą myślenia o ochrinie zdrowia jest człowiek - deklarował szef PiS.

Wskazywał, że ludzie czekają miesiącami i latami na wizytę u specjalisty, pacjentów często nie stać na leczenie, a dostępność do leków i badań jest fikcyjna. - Mamy na to radę - stwierdził Kaczyński i jako recepty wymienił m.in.: odrzucenie systemu odpartego na komercjalizacji szpitali, przekazanie lekarzom pierwszego kontaktu prawa do kierowania na badania, przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach, przebudowę systemu finansowego związanego z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- A co ma do zaproponowania Donald Tusk? - pytał Kaczyński. - Przeszło trzy miesiące temu zapowiedział, że kolejki będą skrócone. Czy jest tu ktoś, kto powie, że kolejki zostały skrócone?  A minister ma się jak pączek w maśle - mówił szef PiS. Według niego rządzący nie dotrzymują słowa, nie traktują poważnie pacjentów i pracowników ochrony zdrowia.

- Wszystkie wydarzenia, które bulwersują ostatnio opinię publiczną mają twarz Donalda Tuska - mówił Kaczyński. - To on doprowadził do tego, że na czele Ministerstwa Zdrowia stoi człowiek, który nie ma żadnego przygotowania, jest ignorantem, nie rozumie tych spraw, i nie ma uzasadnienia, żeby tym ministrem był - oceniał Kaczyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum