Janusz Cieszyński będzie odpowiadał w KPRM za cyfryzację

Autor: oprac. JJ • Źródło: Interia.pl, Rynek Zdrowia01 czerwca 2021 09:51

Były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wraca do rządu na stanowisko ministra odpowiadającego w KPRM za cyfryzację - poinformował portal Interia.

Janusz Cieszyński będzie odpowiadał w KPRM za cyfryzację
Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia wraca do rządu
  • Zasługą Janusza Cieszyńskiego jako wiceministra zdrowia było uruchomienie usług na platformie P1, m.in. sprawnie działającego systemu e-recept
  • Wprowadzenie e-recept oraz teleporad było dużą pomocą w utrzymaniu systemu ochrony zdrowia w najtrudniejszych dniach pandemii
  • Jak zapewniał Cieszyński, wszystkie kierowane pod jego adresem zarzuty dotyczące "afery maseczkowej", zakupu respiratorów czy testów miały charakter polityczny

Janusz Cieszyński w latach 2018-2020 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Odpowiadał m.in. za cyfryzację ochrony zdrowia, w tym za nadzór nad Centrum Systemów informacyjnych Ochrony Zdrowia (obecnie Centrum e-Zdrowia). Był także członkiem Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przy Prezesie Rady Ministrów i Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

17 sierpnia ubiegłego roku, po 944 dniach pracy z MZ zrezygnował z pełnienia funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. W listopadzie 2020 objął stanowisko wiceprezydenta Chełma.

E-recepty

Cieszyński odchodząc z resortu zdrowia oceniając swój dorobek na zajmowanym tam stanowisku napisał: "Udało się, chociaż chyba nikt w to nie wierzył, uruchomić pierwsze usługi na platformie P1. Liczbę wystawionych e-recept liczy się już w setkach milionów, przyrost dzienny e-skierowań to już kilkadziesiąt tysięcy, rusza pilotaż EDM i zdarzeń medycznych”.

Dodał: "Badanie, które przeprowadziliśmy na dużej próbie pacjentów, wskazuje, że NPS z porad udzielanych przez telefon w dobie COVID-19 jest na poziomie, który osiągały prywatne przychodnie 3 lata temu. Wg. CBOS ocena systemu ochrony zdrowia rekordowo wysoka, a na fokusach badani wskazują, że rozwój e-zdrowia to coś, co realnie zmieniło sytuację pacjenta".

Jak przekonywał, w czasie, gdy pełnił swoją funkcję w MZ w resorcie zmniejszyła się ilość „papierologii” i zostały stworzone lepsze warunki pracy.

Były też kontrowersje

Oceniając pracę wiceministra Cieszyńskiego rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz mówił, że bez jego pracy, bez wdrożenia systemu e-recepty trudniej byłoby wszystkim przejść trudny czas pandemii.

Jednak osoba wiceministra Cieszyńskiego budziła wiele kontrowersji z tego względu, że odpowiadał w resorcie za zakupy sprzętu służącego do walki z pandemią. Chodziło o zakupy po zawyżonych cenach m.in. maseczek a pieniądze (5 mln zł) trafiły m.in. do spółek związanych z Łukaszem G., który był znajomym ministra Szumowskiego, trenera narciarstwa, który uczył jazdy ministra i jego rodzinę. Maski ochronne, które nabył resort okazały się bezwartościowe.

Problemem był też zakup testów, które kupował resort w Chinach, Korei Płd. czy Turcji. Na tych kontraktach zarabiali pośrednicy - spółki powiązane z PiS. Gdy dostawa z Korei 150 tys. testów za 13,5 mln zł uległa zniszczeniu, resort odmówił wskazania winnych.

MZ kupiło także 1,2 tys. respiratorów za łącznie 200 mln zł od firmy E&K z Lublina, należącej do Andrzeja Izdebskiego, w przeszłości zamieszanego w nielegalny handel bronią. Maszyny miały kosztować 160 tys. za sztukę.

Bez odpowiedzialności

Jak podawała Gazeta Wyborcza, za sprawą ówczesnego wiceministra Cieszyńskiego, do specustawy covidowej wprowadzono zapisy zapewniającego bezkarność sprawcom przestępstw z art. 231 i 296 kk.

Jak zapewniał Cieszyński, wszystkie zarzuty kierowane pod jego adresem miały charakter polityczny. Pytany o swój udział w "aferze maseczkowej" Cieszyński stwierdził, że nie miał pojęcia, że rozmawiał z instruktorem narciarskim ministra Szumowskiego. - Zresztą szef nic nie sugerował i nie interesował się sprawą tego zakupu - mówił.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum