KG/Rynek Zdrowia | 18-01-2021 12:45

Jankowski: protestuję przeciw obarczaniu OIL za obecny konflikt na linii Minister Zdrowia - Rektor WUM

Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie zwrócił się w poniedziałek (18 stycznia) w piśmie do rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga o sprostowanie wypowiedzi o proteście rezydentów, jaka padła w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

- Wnoszę o niezwłoczne sprostowanie nieprawdziwych informacji i zaprzestanie ich dalszego rozpowszechniania - postuluje Łukasz Jankowski. Fot. PTWP

W wywiadzie opublikowanym 18 stycznia ze strony rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga padły słowa: ''(…) Minister Zdrowia, który publicznie nawołuje mnie do dymisji, ma do mnie inny żal (…), że wziąłem udział w konferencji prasowej okręgowej izby lekarskiej w rocznicę protestu rezydentów na terenie WUM. Zaproszono mnie, a potem okazało się, że to polityczna manifestacja, było wygrażanie pięściami, wysyłanie worków na zwłoki do ministerstwa. To bardzo dotknęło ministra Niedzielskiego - sam mi to mówił''.

Czytaj też: Rektor WUM: minister zdrowia, który nawołuje mnie do dymisji, ma do mnie inny żal

W świetle tych słów prezes ORL w Warszawie zwrócił się do rektora WUM o niezwłoczne sprostowanie zawartych w tej wypowiedzi nieprawdziwych informacji oraz o zaprzestanie wprowadzania w błąd opinii publicznej.

''Wskazuję, że kampania społeczna ''#NIEZAPOMINAJ'', w ramach której konferencja prasowa z udziałem Pana Rektora odbyła się w Szpitalu Dziecięcym WUM w dn. 30.09.2020 r., miała na celu zwrócenie uwagi na bieżące problemy ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem trudnej sytuacji osób chorujących na inne choroby niż COVID-19, a idea kampanii społecznej oraz udział w konferencji JM Rektora WUM były wcześniej omówione. Nie mogę zgodzić się z faktem, że mówienie w sposób merytoryczny o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia jest – jak mówi Pan Rektor w wywiadzie ''polityczną manifestacją''. Nieprawdą jest również rozpowszechniana przez Pana Rektora informacja o ''wygrażaniu pięściami'' w trakcie konferencji, czy też w ogóle - w trakcie kampanii społecznych czy jakichkolwiek działań inicjowanych lub prowadzonych przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie'' - pisze Łukasz Jankowski.

Wskazuje, że szczególnie absurdalnie brzmi rozpowszechniana przez rektora w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej informacja o ''wysyłaniu worków na zwłoki do ministerstwa''.

''Informuję Pana, że żadna tego typu aktywność ze strony Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie NIGDY nie miała miejsca, a podejmowanie prób dyskredytowania samorządu lekarskiego w oczach opinii publicznej poprzez tego typu wymyślone oskarżenia jest nie tylko niezrozumiałe, ale wręcz naganne'' - zaznacza prezes Rady.

Jankowski w piśmie protestuje też stanowczo przeciwko ''próbom obarczenia Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie odpowiedzialnością za obecny konflikt na linii Minister Zdrowia - Rektor WUM, a szerzej - za zaniedbania związane z procesem szczepień na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i wnoszę o niezwłoczne sprostowanie nieprawdziwych informacji i zaprzestanie ich dalszego rozpowszechniania''.

Pełna treść listu: izba-lekarska.pl