Jankowski: minister przyszedł do nas z konkretną propozycją

Autor: TVN24, PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2018 13:09

- Widzimy pewien przełom we wzajemnych relacjach. Pierwszy raz poczuliśmy pełną otwartość na nasze postulaty - powiedział w sobotę (20 stycznia) we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski, pytany o przebieg piątkowego (19 stycznia) spotkania z ministrem zdrowia.

Łukasz Jankowski: - Pierwszy raz poczuliśmy pełną otwartość na nasze postulaty. Fot. PTWP

W programie Wstajesz i wiesz" w TVN24 w sobotę Łukasz Jankowski podał nieco więcej szczegółów dotyczących piątkowego, trwającego aż 5 godzin spotkania Porozumienia Rezydentów z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Rezydenci zadeklarowali na początku spotkania, że nie będą rozmawiać o niczym innym poza wzrostem nakładów na ochronę zdrowia, jeżeli ten punkt nie zostanie spełniony.

- Minister przyszedł do nas z konkretną propozycją wzrostu nakładów. Ta propozycja jest na stole. My mamy weekend, żeby się teraz nad tą propozycją pochylić, przemyśleć, skonsultować - oświadczył Jankowski, dodając, że w poniedziałek zostanie ustalona data kolejnego spotkania.

Lekarze domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 roku. - Wiemy, że na drodze kompromisu pewnie będziemy musieli troszeczkę odpuścić rozumiejąc też uwarunkowania społeczno-gospodarcze - przyznał Łukasz Jankowski.

Mówił, że lekarze rezydenci przyszli na spotkanie z gotowymi wyliczeniami. Dodał, że resort zdrowia - co było nowością - też miał ze sobą konkretne liczby. - Chcemy jeszcze porównać te propozycje, skonsultować się z całym środowiskiem, również z ekspertami - powiedział Jankowski.

Oświadczył, że lekarze rezydenci jak i ministerstwo deklarują dobrą wolę i jest nadzieja na zakończenie trwającego konfliktu. - Zaznaczył, że jeżeli konflikt nie zostanie rozwiązany, to w marcu będzie druga fala wypowiedzeń klauzuli opt-out. 

Młodzi lekarze protestują od 2 października domagając się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń.

Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy - zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo; dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska.

Według szacunków MZ klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys. Wypowiedzenia klauzul spowodowały duże problemy z obsadą dyżurów i prowadzeniem planowych zabiegów w wielu szpitalach.

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum