Jakub Szulc o aptekarzach: muszą ponosić odpowiedzialność za realizację recept

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2012 21:32

Nie może być tak, że osoby wydające leki nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za realizację recept - mówił w sobotę (14 stycznia) wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Wiceminister podkreślił, że państwo wydaje rocznie na refundację leków 9 mld zł.

- Osoby wydające leki na podstawie recept wypisanych zgodnie z obowiązującym prawem muszą ponosić odpowiedzialność za to, co robią. Tu chodzi o publiczne pieniądze - zaznaczył Szulc, jednocześnia zapewniając, że nikt nie zamierza bezpodstawnie karać aptekarzy oraz zwracając uwagę, że chodzi głównie o poważne nadużycia.

- Nieuzasadnione jest twierdzenie, że usunięcie z ustawy refundacyjnej zapisów dotyczących kar dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept jest nierównym traktowaniem - uważa Jakub Szulc. Wyjaśnia, że lekarze ponoszą odpowiedzialność na podstawie ogólnych warunków umów z NFZ oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, natomiast aptekarze na podstawie umów z NFZ i ustawy refundacyjnej.

Przypomnijmy, że Naczelna Rada Aptekarska podjęła w sobotę (14 stycznia) decyzję o zaostrzeniu protestu. Od poniedziałku (16 stycznia) apteki mają być zamykane codziennie od godz. 13 do 14. NRA domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty.

Jak mówili przedstawiciele NRA, od godz. 13 do 14, leki mają być wydawane tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu. Podkreślali, że dotyczy to m.in. ciężkich chorób przewlekłych, gdy brak przyjęcia leku może mieć poważne konsekwencje, np. w nadciśnieniu tętniczym.

Rada wezwała aptekarzy do "rygorystycznego, wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum