Jakub Szulc: decyzję ws. przygotowanych ustaw zdrowotnych podejmie nowy rząd

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 października 2011 17:00

Decyzję w sprawie sześciu kolejnych projektów ustaw zdrowotnych, przygotowanych przez resort zdrowia, podejmie nowa Rada Ministrów - poinformował we wtorek (18 października) wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Jakub Szulc: decyzję ws. przygotowanych ustaw zdrowotnych podejmie nowy rząd
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi m.in. o ustawy: o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, badaniach klinicznych, zdrowiu publicznym, o jakości w ochronie zdrowia oraz przepisy zakładające utworzenie Agencji Taryfikacji. Minister Kopacz podkreśla, że jej następca - dzięki tym projektom - będzie miał ułatwione zadanie. Nowe przepisy mają wprowadzić znaczące zmiany w systemie ochrony zdrowia.

 

- Decyzje w sprawie projektów podejmie nowa Rada Ministrów. Może się okazać, że procedowanie rozpocznie się od początku, ale będzie ono przyśpieszone - powiedział Szulc. Dodał, że niektóre projekty mogą od razu trafić do konsultacji zewnętrznych.

Jeden z projektów przewiduje utworzenie Agencji Taryfikacji. Na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne. Z kolei system kontroli jakości ma premiować te lecznice, które będą wykonywały świadczenia na odpowiednim poziomie, określanym na podstawie wskaźnika efektywności.

Obecnie wycenę świadczeń wskazuje NFZ. W przyszłości taryfę ma ustalać Agencja w oparciu o zestawienie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz wykaz przypisanych im stawek. Agencja będzie wybierała grupy świadczeniodawców spełniających określone kryteria. Według resortu zdrowia, Agencja Taryfikacji powinna być samodzielną strukturą.

W MZ jest także projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Przepisy przygotowane przez resort określają ogólne warunki funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń oraz mechanizmy mające gwarantować dostępność do świadczeń finansowanych przez NFZ dla osób, które nie będą korzystały z dodatkowych ubezpieczeń.

Projekt przewidywał ulgę podatkową dla wykupujących polisę. Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, miałaby być ona odliczana od podstawy opodatkowania. W projekcie przewidziano możliwość finansowania polis w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, wprowadzono obowiązek realizacji przez świadczeniodawcę kontraktu z NFZ na poziomie 90 proc. - to zabezpieczenie dostępu dla pacjentów bez dodatkowego ubezpieczenia.

Na ubezpieczycieli nałożono obowiązek przygotowania standardów świadczeń, które będą wykonywane w ramach dodatkowego leczenia.

Z kolei projekt ustawy o badaniach klinicznych zakłada publikowanie w internecie informacji o prowadzonych badaniach, umożliwienie ich uczestnikom dochodzenia roszczeń oraz wprowadzenie przejrzystych procedur związanych z wydawaniem pozwoleń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze