Jak skutecznie realizować programy profilaktyczne w dobie pandemii - retransmisja debaty

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 13 października 2020 12:45

Trzecia ekspercka debata online w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka dotyczyła m.in. możliwości realizowania przez samorządy programów polityki zdrowotnej w dobie pandemii COVID-19. Tę dyskusję transmitowaliśmy we wtorek (13 października) m.in. w portalu rynekzdrowia.pl.

Jak skutecznie realizować programy profilaktyczne w dobie pandemii - retransmisja debaty

"Jak skutecznie realizować programy polityki zdrowotnej w dobie pandemii COVID-19. Praktyczne wskazówki i przydatne narzędzia dla samorządów" - to tytuł trzeciej eksperckiej debaty online z cyklu w ramach projektu edukacyjnego Zdrowie Człowiek Profilaktyka, którą transmitowaliśmy 13 października w portalach rynekzdrowia.pl i portalsamorzadowy.pl.

Zobacz retransmisję debaty.

W trakcie debaty online eksperci odpowiadali, między innymi na pytania: w jakie działania zdrowotne warto inwestować, szczególnie teraz, w dobie pandemii COVID-19? Jak pandemia zmieniła podejście samorządów do programów polityki zdrowotnej (PPZ) i ich realizacji? Czy aktualnie samorządy angażują się w realizację PPZ? W jakie działania najchętniej teraz inwestują i z jakimi efektami? Co obecnie stanowi największą przeszkodę w realizacji PPZ?

Programy ważne w dobie COVID-19
- Apeluję o prowadzenie skutecznych kampanii informacyjnych skierowanych do osób dorosłych, dotyczących zakażeń koronawirusem. Z moich rozmów, a jeżdżę często po kraju, wynika, że nadal wielu Polaków nie za bardzo wie, czym tak naprawdę jest COVID-19 - powiedział podczas debaty Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich, ekspert z zakresu ochrony zdrowia.

- Po drugie musimy kierować odpowiedni przekaz do dzieci i młodzieży. Co więcej, uważam, że to właśnie powinna być główna grupa odbiorców w programów czy kampanii dotyczących m.in. walki z nadwagą i otyłością. Wielu epidemiologów mówi wprost - żeby skutecznie bronić się przed COVID-19 trzeb być aktywnym fizycznie - wskazywał ekspert. Zwracał uwagę, że dziś dzieci często zamykają się w domach, nie bawią się na świeżym powietrzu.

- Kolejna grupa programów oraz kampanii społecznych dedykowanych dzieciom i młodzieży powinna dotyczyć stomatologii. W Polsce aż 90 proc. dzieci w młodszych klasach ma próchnicę. Dlatego bardzo korzystną tendencją jest wzrost liczby samorządowych PPZ dotyczących właśnie stomatologii, tym bardziej, że dostęp do tych specjalistów jest dziś ograniczony. Takich stomatologicznych projektów powinno być jednak znacznie więcej - zaznaczył przedstawiciel Związku Miast Polskich.

Podkreślał, że równie ważne i bardzo potrzebne są programy obejmujące badania przesiewowe w zakresie okulistyki dziecięcej. Ekspert wskazał, że borykamy się już z wręcz powszechnym problemem uzależnienia bardzo młodych ludzi od narzędzi teleinformatycznych. To z kolei przekłada się na coraz częściej występujące problemy ze wzrokiem.

Zdaniem Marka Wójcika konieczne jest również zwiększenie liczby samorządowych programów dotyczących poprawy stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Większość programów szczepionkowych pozytywnie opiniowana przez AOTMiT
Eksperci wskazywali, że opracowanie programu polityki zdrowotnej nie jest skomplikowane i warto, aby samorządy korzystały z tej skutecznej drogi do realizacji licznych i potrzebnych inicjatyw prozdrowotnych. Decyzje o wprowadzeniu programów profilaktycznych i ochrona przed chorobami zakaźnymi powinny być w regionach standardem, nie tylko podczas pandemii COVID-19.

- Serdecznie zachęcam Państwa do wdrażania dobrych programów polityki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem programów profilaktyki chorób zakaźnych. Ich skuteczność potwierdzają opinie Prezesa AOTMiT - zdecydowana większość programów szczepionkowych jest pozytywnie opiniowana - podkreśla Anna Dusza-Ciechanowska, ekspert samorządowy, kierownik Referatu Promocji Zdrowia i Profilaktyki Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce.

- Co ważne, przygotowanie oraz późniejsza ewaluacja i monitorowanie PPZ nie powinny sprawiać trudności. Doskonałym materiałem ułatwiającym Państwu te działania jest przygotowany poradnik - „Jak realizować skuteczne Programy Polityki Zdrowotnej?”, który kompleksowo porusza wszystkie kluczowe kwestie. Polecam państwu zapoznanie się z nim - dodała Anna Dusza-Ciechanowska.

Dodatkowe źródła finansowania działań prozdrowotnych
Inną prostą drogą realizacji inicjatyw prozdrowotnych jest przekazanie przez samorządy dotacji, np. placówkom DPS. W ten sposób szybko możemy odpowiedzieć na zaistniałe potrzeby zdrowotne. Samorządy mogą też poszukiwać dodatkowych źródeł finansowania działań prozdrowotnych w ustawach antycovidowych.

- Narzędzia zawarte w specustawach antycovidowych przewidują szereg form wsparcia - również finansowego - na przykład dystrybuowanych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także inne resorty będące dysponentami środków finansowych gromadzonych w tzw. funduszu COVID. To naprawdę znacząca pula, w dużej mierze przeznaczona dla przedsiębiorstw. Pamiętajmy jednak, że wiele samorządów posiada spółki komunalne, które ucierpiały w związku z pandemią i mogą z tych właśnie źródeł dofinansowania korzystać - tłumaczy Michał Borowski, doradca podatkowy.

Dodaje: - Są też spore kwoty przeznaczane już bezpośrednio dla samorządów w ramach różnego rodzaju programów. Jeżeli jednostki samorządu terytorialnego zdecydują się z tych środków skorzystać, nie będą musiały sięgać do innych źródeł dofinansowania, między innymi działalności swoich spółek, czy instytucji kultury.Tym samym w budżetach samorządowych pozostanie więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną i profilaktykę różnych chorób, co pozwoli np. na dalsze wdrażanie oraz prowadzenie programów polityki zdrowotnej - podsumowuje ekspert.

Obszerna relacja z debaty online „Jak skutecznie realizować Programy Polityki Zdrowotnej w dobie pandemii COVID-19. Praktyczne wskazówki i przydatne narzędzia dla samorządów” - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl.

W dyskusji online uczestniczyli:
Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich, ekspert z zakresu ochrony zdrowia
Maria Piętak-Frączek, kierownik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa, prezes Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich
Anna Dusza-Ciechanowska, ekspert samorządowy, kierownik Referatu Promocji Zdrowia i Profilaktyki Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce
Michał Borowski, prawnik, doradca podatkowy, Partner w Crido Taxand
Moderator: lek. Tomasz Jan Prycel, współtwórca projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka, Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia CEESTAHC

Zakres tematyczny spotkania:
• Jak przygotować, wdrożyć i przeprowadzić skuteczny Program Polityki Zdrowotnej (PPZ)? Jakich błędów unikać? Jak zbudować budżet PPZ, oszacować populację i dobrać grupę docelową?
• Jakie są nowe narzędzia przydatne przy projektowaniu, wdrażaniu i ewaluacji PPZ?
• W jakie działania zdrowotne warto inwestować w dobie pandemii COVID-19?
• Tarcza 4.0 - nowe narzędzia, z których samorządy mogą skorzystać szukając dodatkowych środków finansowych na realizację działań z zakresu ochrony zdrowia
• Nowe regulacje polityki budżetowej JST wprowadzone w 2020 r. - możliwość pozyskania dodatkowych środków na realizację działań zdrowotnych
• Doświadczenia i dobre praktyki samorządów w realizacji PPZ.

Zachęcamy do udziału w kolejnym wydarzeniu w ramach cyklu Zdrowie Człowiek Profilaktyka* pod wspólnym tytułem "Jak realizować programy profilaktyki chorób zakaźnych w dobie pandemii COVID-19? Praktyczne wskazówki i narzędzia dla samorządów, instytucji i pracodawców":

• 21 października (11.00-12.30)
Odpowiedzialność za zdrowie. Profilaktyka chorób zakaźnych jako dobra praktyka CSR w miejscu pracy i element zrównoważonego rozwoju regionu.

Link do rejestracji: https://www.rynekzdrowia.pl/partnerzy/zcp/2020/1/

* Zdrowie Człowiek Profilaktyka to projekt realizowany od 2013 roku, którego celem jest pokazanie dobrych praktyk oraz korzyści - ekonomicznych i zdrowotnych - wynikających z ochrony zdrowia i realizacji projektów profilaktycznych w środowiskach lokalnych.

Nad merytoryczną stroną projektu pracują przedstawiciele świata medycyny, krajowi i wojewódzcy konsultanci medyczni, przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, eksperci w zakresie: medycyny pracy, funduszy europejskich, prawa, a także eksperci BHP oraz przedstawiciele samorządów i pracodawców.

Więcej informacji o projekcie: http://www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl/

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum