Jak rozwiązać problemy z egzaminami? Samorząd lekarski skierował pismo do ministra zdrowia

Autor: oprac. SzB • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia31 maja 2022 10:15

Samorząd lekarski przedstawił konkretne oczekiwania, które mają rozwiązać problemy związane z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym (PES). Pismo w tej sprawie zostało wysłane do ministra zdrowia.

Jak rozwiązać problemy z egzaminami? Samorząd lekarski skierował pismo do ministra zdrowia
Jak rozwiązać problemy z PES? Prezes NRL skierował pismo do ministra zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Samorząd lekarski przedstawił konkretne oczekiwania, które mają rozwiązać problemy związane z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym. Pismo zostało skierowane do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia 
  • Chodzi o standaryzację pytań, a także zwolnienie z ustnej części PES dla lekarzy, którzy uzyskali ocenę co najmniej dobrą z części pisemnej
  • - Dla samorządu lekarskiego utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia jest kluczowe - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Jak rozwiązać problemy z PES? Prezes NRL skierował pismo do ministra zdrowia

Samorząd lekarski przedstawił konkretne oczekiwania, które mają rozwiązać problemy związane z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym.

Propozycje zostały wskazane przez prezesa NRL Łukasza Jankowskiego w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. To pokłosie spotkania, które odbyło się 26 maja w siedzibie resortu.

Chodzi o standaryzację pytań, a także zwolnienie z ustnej części PES dla lekarzy, którzy uzyskali ocenę co najmniej dobrą z części pisemnej. 

- W przypadku lekarzy, którzy po szkoleniu specjalizacyjnym, trwającym kilka lat, zdali egzamin pisemny z oceną co najmniej dobrą - nie ma potrzeby ponownej weryfikacji ich wiedzy i predyspozycji poprzez część ustną - czytamy we wspomnianym piśmie. 

"Dla samorządu lekarskiego utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia jest kluczowe"

W dalszej części pisma pomysł dotyczący rezygnacji z części ustnej egzaminu jest argumentowany w ten sposób, że takie działanie pozwoli tym lekarzom szybciej rozpocząć pracę z uprawnieniami specjalistów.

- W obliczu problemów kadrowych w systemie ochrony zdrowia nie pozostaje bez znaczenia - dodaje Jankowski. 

Ponadto lekarze, którzy skupiają się na przygotowaniach do drugiej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, mogliby przeznaczyć ten czas już dla pacjentów.

- Jestem przekonany, że wprowadzenie takiej zmiany legislacyjnej nie wpłynie negatywnie na poziom kształcenia - dla samorządu lekarskiego utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia jest kluczowe - podkreśla Łukasz Jankowski. 

Prezes NRL ma także nadzieję, że od 1 stycznia przyszłego roku zostanie uruchomiona - zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami dyrekcji Centrum Egzaminów Medycznych - baza pytań, z których będzie tworzony egzamin testowy. - Pozwoli to uniknąć błędów, które pojawiały się w przeszłości, powodując ogromny chaos - wyjaśnia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum