Jak poprawić sytuację w ochronie zdrowia? Rada Dialogu Społecznego wydała rekomendacje
"Rekomendacje to gotowa recepta zdrowotna dla rządu na rozwiązanie problemów ochrony zdrowia, nasilonych zwłaszcza w czasie pandemii" - pisze OPZZ odnosząc się do dokumentu przyjętego przez Radę Dialogu Społecznego.

- Jak pisze OPZZ Rada Dialogu Społecznego w dniu 21 września 2021 roku przyjęła dokument zawierający propozycje zmian i działań naprawczych w ochronie zdrowia
- OPZZ w komunikacie odniosło się do tych rekomendacji
- "Dokument jest tym bardziej ważny, bo wypracowany przez stronę pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego, jak też ekspertów środowiska medycznego i samorządowego pracującego w doraźnym Zespole problemowym ds. ochrony zdrowia RDS" - pisze OPZZ
OPZZ: pracujemy intensywnie nad kolejnymi zmianami ustawowymi
"Dialog społeczny w ochronie zdrowia koncentruje się dziś wokół problemów pacjentów i pracowników tego sektora. Płace, dostępność do świadczeń zdrowotnych, finanse czy deficyty kadrowe – to hasła pojawiające się zarówno wśród protestujących w Białym Miasteczku, jak i podczas prac Rady Dialogu Społecznego czy Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia" - wskazuje OPZZ w wydanym oświadczeniu.
W przesłanym komunikacie przedstawiciele OPZZ podkreślają, że "rekomendacje to gotowa recepta zdrowotna dla rządu na rozwiązanie problemów ochrony zdrowia, nasilonych zwłaszcza w czasie pandemii".
"Dokument jest tym bardziej ważny, bo wypracowany przez stronę pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego, jak też ekspertów środowiska medycznego i samorządowego pracującego w doraźnym Zespole problemowym ds. ochrony zdrowia RDS. Propozycje działań naprawczych odnoszą się do wielu obszarów - od dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, kondycji podmiotów leczniczych w czasie pandemii, po sprawy pracownicze – kadrowe i płacowe, jak i strategiczne sektory ratownictwa medycznego, inspekcji sanitarnej czy farmację".
Rekomendacje podpisały reprezentatywne organizacje związkowe (OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ ,,Solidarność”) oraz reprezentatywne organizacje pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacja Przedsiębiorców Polskich).
"Jako OPZZ będziemy domagać się od rządu ich realizacji i wdrażania. Dla OPZZ ważny jest także dialog płacowy, zapoczątkowany i kontynuowany w Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia. Choć dostrzegamy wiele niedoskonałości w uchwalonej w lipcu br. ustawie o najniższych wynagrodzeniach dla pracowników ochrony zdrowia – jako OPZZ pracujemy intensywnie nad kolejnymi zmianami ustawowymi. Konsekwentnie będziemy dążyć do likwidowania dysproporcji płacowych zgodnie z oczekiwaniami naszych przedstawicieli związkowych, porządkowania grup zawodowych, wysokości współczynników płac czy objęcia innych pominiętych grup pracowników ochrony zdrowia".
Jakie rekomendacje wydała Rada?
Jak czytamy w preambule przyjętego dokumentu "dziś, wobec wielu niepokojących danych, najważniejszym priorytetem Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia powinno być przywrócenie normalnego funkcjonowania opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów i gwarancja zdecydowanie większego niż obecnie finansowania publicznego ochrony zdrowia, co jest warunkiem niezbędnym dla zachowania zdrowia publicznego Polaków".
Jak piszą dalej członkowie doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia RDS, "aby nadrobić społeczne i zdrowotne skutki pandemii oraz ,,spłacić dług zdrowotny”, należy wykorzystać obecny czas na korektę niektórych rozwiązań organizacyjnych i finansowych systemu ochrony zdrowia, którą - jako propozycje Rekomendacji Zespołu - przedstawiamy w niniejszym dokumencie".
"Uważamy, że realizacja kierunków zmian zawartych w Rekomendacjach, wypracowanych w drodze dialogu przez stronę pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego, z udziałem ekspertów reprezentujących wiele obszarów ochrony zdrowia - przyczyni się do poprawy obecnego, nadszarpniętego przez pandemię, systemu ochrony zdrowia w obszarach wskazanych w niniejszym dokumencie i zakładających m.in: lepszą dostępność i realizację świadczeń opieki zdrowotnej, wzmocnienie kondycji podmiotów leczniczych w czasie pandemii, zdecydowaną poprawę warunków pracy i płacy pracowników ochrony zdrowia, poprawę funkcjonowania Państwowego Ratownictwa Medycznego Państwowej Inspekcji Sanitarnej i lecznictwa uzdrowiskowego, wzmocnienie sektora pomocy społecznej, sektora farmaceutycznego i polityki lekowej państwa, odbudowę zdrowia psychicznego Polaków oraz systematyczne zwiększanie finansów ochrony zdrowia".
Jak podkreślają członkowie zespołu "realizacja tych wyzwań jest możliwa tylko w drodze dialogu społecznego opartego na zasadach równego traktowania wszystkich partnerów społecznych".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)