Jak będzie wyglądać szczepienie przeciw Covid-19 w zakładach pracy?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia   • 30 marca 2021 15:50

- Odpowiedzialność za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy - podał we wtorek Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Jak będzie wyglądać szczepienie przeciw Covid-19 w zakładach pracy?
Jeśli pracodawca będzie miał minimum 500 osób chętnych do zaszczepienia i zorganizuje zespół i zabezpieczenie, to otrzyma szczepionki przeciwko Covid-19. FOT. PTWP

Dworczyk podkreślił, że do wykonywania szczepień przeciw Covid-19 w II kwartale roku - zarówno do kwalifikacji, jak i do prowadzenia szczepień - zostało dopuszczonych wiele podmiotów. Są to lekarz, lekarz stomatolog, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz student ostatniego roku studiów medycznych.

- Pracodawca będzie musiał podpisać umowę z takimi osobami, zabezpieczyć odpowiednie miejsce, które będzie spełniało warunki bezpieczeństwa z punktu widzenia pacjenta, zorganizować od strony logistycznej swoich pracowników, a następnie złożyć zamówienie do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która dostarczy we wskazane miejsce wskazaną liczbę szczepionek - wyjaśniał pełnomocnik ds. szczepień.

Jakie przedsiębiorstwa najpierw?

- Na początku będą to te większe przedsiębiorstwa, w których jest minimum 500 pracowników zainteresowanych szczepieniem. Chodzi o pewną efektywność wykorzystania dostępnych szczepionek, natomiast podkreślałem wielokrotnie i powtórzę, że ten system jest elastyczny i będziemy się dostosowywać do sytuacji. Jeśli szczepionek będzie jeszcze więcej, jeśli będą takie możliwości organizacyjne - jestem przekonany, że wkrótce będziemy również do mniejszych firm takie transporty dostarczać - wyjaśnił Dworczyk. 

Podkreślił, że szalenie istotne jest, żeby gospodarka mogła jak najszybciej ruszyć - stąd też wyjście naprzeciw przedsiębiorcom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze