Jak będą wyglądać obozy pod namiotami dla dzieci? GIS wydał nowe wytyczne

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP07 czerwca 2021 15:15

Uczestnikami obozu pod namiotami powinny być dzieci z jednego środowiska - np. szkoły czy miejscowości. Na stronie GIS ukazał się szczegółowy aneks instrukcji.

Jak będą wyglądać obozy pod namiotami dla dzieci? GIS wydał nowe wytyczne
GIS podał dodatkowe wytyczne dotyczące obozu pod namiotami. Fot. Shutterstock
  • Na stronie internetowej GIS ukazał się aneks instrukcji w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami w związku z epidemią COVID-19
  • W dokumencie podane zostały wymagania przeciwepidemiczne podczas obozów pod namiotami
  • Wśród głównych wytycznych możemy znaleźć zapis o tym, że z takiej formy mogą skorzystać dzieci z jednego środowiska

Dokument określa dodatkowe wymagania higieniczno-sanitarne i przeciwepidemiczne podczas wypoczynku dzieci i młodzieży prowadzonego metodą harcerską w formie stacjonarnych obozów pod namiotami i obozów wędrownych.

Podkreślono w nim, że organizator wypoczynku stosować ma się w pierwszej kolejności do nakazów i ograniczeń przeciwepidemicznych określanych przez Radę Ministrów, "stosując zapisy niniejszego aneksu w odniesieniu do ich łagodzenia lub zaostrzania."

Co wynika z głównych założeń aneksu?

Wśród głównych założeń mających zwiększać bezpieczeństwo jest wytyczna, wedle której uczestnikami danej formy wypoczynku będą dzieci i młodzież z jednego środowiska (np. szkoła, osiedle, miejscowość).

"Zaleca się, aby program wypoczynku uwzględniał ograniczenie do minimum kontaktu uczestników z osobami postronnymi" - napisano.

Dodatkowo lokalizacja obozu powinna umożliwić kontakt telefoniczny z rodzicami, opiekunami prawnymi uczestników obozu, lekarzem oraz umożliwiać dojazd, w szczególności straży pożarnej, karetki pogotowia ratunkowego.

Wskazano, że w miarę możliwości nie należy angażować do prowadzenia zajęć z uczestnikami obozu kadry powyżej 60. roku życia.

Z kolei przed rozpoczęciem obozu należy zorganizować szkolenie kadry z zakresu zachowania zasad bezpieczeństwa w okresie COVID-19. "Jeżeli jest to możliwe, szkolenie mogą prowadzić specjaliści ds. bezpieczeństwa i higieny pracy" - zaznaczono.

Szczegółowe wytyczne w sprawie obozu

Z aneksu wynika również, że organizator obozu powinien poinformować osoby z kadry, że nie mogą uczestniczyć w obozie, gdy zaobserwują u siebie niepokojące objawy, wskazujące na infekcję lub inną chorobę, w tym w szczególności chorobę zakaźną oraz gdy podlegają obowiązkowej kwarantannie lub izolacji. Zdrowe muszą być też dzieci i młodzież, o czym poświadczyć mają rodzice lub opiekunowie prawni.

W dokumencie określono też wymagania dotyczące przygotowania i podawania żywności, urządzeń sanitarnych, dbania o higienę, gospodarowania odpadami i opieki medycznej. Określono też procedury zapobiegawcze w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u uczestnika, kierownika lub wychowawcy wypoczynku podczas obozu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum