IB/Rynek Zdrowia | 23-10-2018 14:52

Jacyna o dostępie do świadczeń: nie powinniśmy tworzyć nowych lecznic, sieć szpitali jest za duża

W czasie dyskusji otwierającej XIV Forum Rynku Zdrowia (23 października) prezes NFZ Andrzej Jacyna, mówiąc o miejscu szpitali prywatnych w Polsce stwierdził, że nie powinniśmy tworzyć nowych lecznic, ponieważ sieć szpitali jest za duża. Ponadto inwestycje prywatne dotyczą dużych miast, np. Warszawy.

Jacyna o dostępie do świadczeń: nie powinniśmy tworzyć nowych lecznic, sieć szpitali jest za duża. Fot. pawel.pawlowski@zelaznastudio.pl

- Nie są to miejsca, w których powinny powstawać nowe szpitale. Tymczasem powstają, a inwestorzy mają pretensje, że nie otrzymują środków z NFZ. Nie będziemy popierali niczego, co sprzyja jeszcze większemu zróżnicowaniu dostępu do świadczeń, bo te różnice mamy likwidować. Jeśli natomiast chodzi o POZ i AOS, sektor prywatny ma równy dostęp do środków - argumentował Jacyna.

Odniósł się również do ustawy o POZ.

- Nie jest ona dobra i należy ją szybko zmienić. Wstępne propozycje tych zmian złożyliśmy w MZ. Chodzi głównie o to, aby otworzyć system i dopuścić młodych lekarzy do tworzenia kolejnych praktyk tam, gdzie jest to potrzebne. Obecnie ten rynek jest zabetonowany i trzeba to zmienić - przekonywał.

- Jeśli chodzi o sieć szpitali - zadziałała. Jest też narzędziem do tego, aby przesuwać środki z lecznictwa szpitalnego do ambulatoryjnego. Właśnie to robimy i mam nadzieję, że premiowanie i wzrost ryczałtu w tym obszarze zaowocują. Widzimy także, że zahamowana została tendencja do nadwykonań - ocenił prezes NFZ.