Jacyna na HCC o sieci szpitali: niektórzy trafili z ryczałtem w punkt, inni go nie pojmują

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2018 09:49

- Największą grupą są podmioty, który z wykonaniem ryczałtu trafiły w punkt. Ok. 40 proc. placówek zrealizowało ryczałt między 98 a 102 proc. ryczałtu. Część dyrektorów szpitali - w naszej ocenie - nie do końca zrozumiała zasady sieci szpitali - powiedział Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych trwającego od czwartku (8 marca) w Katowicach.

Andrzej Jacyna: - Część dyrektorów szpitali - w naszej ocenie - nie do końca zrozumiała zasady sieci szpitali. Fot. PTWP

Na wstępie swojej wypowiedzi prezes Jacyna podkreślił, że na dokładne podsumowanie efektów wprowadzenie w październiku ubiegłego roku sieci szpitali jeszcze za wcześnie, bo wymaga to skomplikowanych analiz.

- Niemniej jesteśmy na etapie wyliczania ryczałtów na następny okres rozliczeniowy, czyli na I półrocze 2018 r. W niektórych województwach te wyliczenia już się dokonały, w większości jeszcze nie. Świadczeniodawcy jeszcze nie znają swoich nowych ryczałtów. Mamy już wyliczenia wstępne, ale one jeszcze będą podlegały weryfikacji. W drugiej połowie marca będziemy wiedzieli, jakie są dokładne wysokości ryczałtów dla poszczególnych zakładów - mówił prezes Jacyna.

Wskazał, że podstawową sprawą jest to, jak z udziałem w sieci szpitali poradzili sobie różni świadczeniodawcy.

- Województwem, które wykonało najwięcej świadczeń w ramach sieci jest województwo małopolskie, na drugim miejscu wielkopolskie. W tych województwach znacząco przekroczono planowany ryczałt, czyli w tych województwach wiele świadczeniodawców na następny okres otrzyma zwiększony ryczałt - wymieniał Jacyna.

Dodał: - Natomiast w grupie świadczeniodawców, którzy będą mieć problemy znalazły się 34 jednostki. Tyle jednostek wykonało ryczałt na poziomie poniżej 90 proc. Jak to skutkuje na przyszłość tych zakładów? Nie jest to dobra perspektywa, dlatego, że już w marcu nastąpi wyrównanie ryczałtu, czyli obniżenie ryczałtu za marzec, wyrównanie ryczałtu za styczeń i luty - to razem będzie ok. 30 proc. O tyle mniej te zakłady dostaną jako wyrównanie ryczałtu za 3 miesiące.

Wskazał też, że największą grupą są zakłady, który trafiły dokładnie w punkt.

- To ok. 40 proc. placówek, które zrealizowały między między 98 a 102 proc. ryczałtu. Natomiast część dyrektorów szpitali - w naszej ocenie - nie do końca zrozumiała zasady sieci szpitali. I chociażby moja wizyta na sejmiku wojewódzkim w województwie podlaskim pokazała, że nie ma zrozumienia co to jest ryczałt. Świadczeniodawcy pokazywali kwoty nadwykonań w ryczałcie, co jest karkołomnym pomysłem i domagali się, żeby te kwoty zostały przez NFZ wypłacone. To pełne nieporozumienie - wskazywał p.o. prezesa NFZ.

Podkreślił, że są to wstępne oceny. Te dane mogą się zmienić przed 15 marca.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum