TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

HCC Online

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In

HCC

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In
TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Jacyna: braki kadr medycznych to narastający problem, potrzeba...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2018 14:45

Chodzi o to, by ograniczyć niepotrzebne hospitalizacje; eksperci Państwowego Zakładu Higieny wskazali w szeregu opracowań, że od 1999 roku nastąpiło zwiększenie liczby hospitalizacji. Ich zdaniem było to spowodowane głównie finansowymi bodźcami do tego, by kierować pacjentów, którzy mogliby być leczeni w poradniach, do szpitali. Takie działanie podnosi koszty opieki zdrowotnej.

P.o. prezesa wskazał, że zmieniła się rzeczywistość - "młodzi profesjonaliści medyczni wyraźnie zaakcentowali, jaka jest ich opinia na temat dalszego kontynuowania sposobu uprawniania zawodu, który do tej pory w Polsce obowiązywał".

- Trzeba szukać rozwiązań, które dostosują system do zachowań, których żadne porozumienia i mediacje nie zlikwidują. To jest indywidualna decyzja konkretnego lekarza. (…) Podobnie jest w zawodzie pielęgniarki, tutaj też w ostatnich latach poszliśmy w kierunku wykorzystywania rozwiązań typu kontrakty i pielęgniarki są dzisiaj podobnie obciążone, jeśli chodzi o czas pracy, jak lekarze. To co w zawodzie lekarza jest dyżurem, w zawodzie pielęgniarki jest kontynuacją pracy winnym miejscu - wskazał.

- Czy są proste rozwiązania tej sytuacji? Prostych rozwiązań nie ma. Na pewno w najbliższych kilku latach problem kadr będzie się pogarszał i na pewno trzeba szukać innych rozwiązań systemowych - ocenił p.o. prezes NFZ.

- Czy w Warszawie musi pracować na ostro, całą dobę trzydzieści parę bloków operacyjnych; czy musi pracować 12 kardiologii interwencyjnych? Uważam, że nie. Myślę, że nie. Musimy zmienić organizację systemu; musimy wrócić do koncepcji dyżurów ''ostrych'' i ''tępych'' w szpitalach; musimy przeorganizować to, jak szpitale dyżurują. Trzeba dopuścić do sytuacji, że w niektórych szpitalach blok operacyjny między 19 a 7 działa w ograniczonym zakresie i świadczy usługi wyłącznie dla pacjentów już przebywających w szpitalu - stwierdził.

Zdaniem Jacyny, liczba lekarzy w systemie jest niewystarczająca, by utrzymać dotychczasową liczbę miejsc udzielania świadczeń.

Lekarze rezydenci w październiku zdecydowali o strajku, domagając się podwyżek i zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną. Apelowali o wypowiadanie tzw. klauzul opt-out - indywidualnych umów, na mocy których lekarze zgadzają się na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, co pozwala w szpitalach zapewnić całodobową obsadę lekarską. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum