Jacek Krajewski: będą protesty środowiska medycznego i pacjentów

Autor: federacjapz.pl/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2014 08:38

Porozumienie Zielonogórskie apeluje do posłów i senatorów, by odrzucili projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. W najbliższych dniach trafi on do laski marszałkowskiej.

- W naszym liście wnioskujemy, by parlamentarzyści odrzucili ten bubel prawny już w pierwszym czytaniu - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, która rozpoczęła właśnie rozsyłanie do posłów i senatorów eksperckiej analizy projektu ustawy.

Zdaniem Federacji PZ dokument ten nie uwzględnia większości uwag jakie organizacje społeczne w ramach konsultacji złożyły do resortu zdrowia.

- Efektem braku reakcji autorów projektu na postulaty praktyków jest ułomność przedstawionej propozycji i duże ryzyko, że proponowane zmiany nie przyniosą spodziewanych korzyści, a nawet wzbudzą poważne konsekwencje społeczne w postaci protestów środowiska medycznego i organizacji pacjenckich - ostrzega w przesłanym do parlamentarzystów liście prezes Federacji Związków Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski.

W ocenie ekspertów tej organizacji przygotowana przez ministra zdrowia nowelizacja nie rozwiązuje problemu dostępności pacjentów do świadczeń specjalistycznych ograniczając proponowane rozwiązania wyłącznie do jednej grupy chorych, tj. pacjentów onkologicznych. Eksperci wskazują na niedopracowanie zapisów i twierdzą, że zaproponowane zmiany mają tylko charakter biurokratyczny i represyjny.

Wskazują m.in. na brak infrastruktury koniecznej do monitorowania i rozliczania terminowości wykonywanych procedur oraz brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników mających pełnić rolę koordynatorów procesu leczenia.

Ostrzegają, że nowe przepisy przede wszystkim spowodują wydłużenie kolejki oczekujących na świadczenie w podstawowej opiece zdrowotnej a ponieważ procedury związane z kwalifikacją pacjenta do leczenia specjalistycznego są bardziej czasochłonne, niż rutynowa wizyta - ograniczą dostępność do lekarzy rodzinnych.

Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego zwracają uwagę parlamentarzystów na fakt, iż przejęcie pełni funkcji regulacyjnej w systemie ochrony zdrowia przez ministra zdrowia i redukcja płatnika do funkcji kontraktującego świadczenia i kontrolera wykonywania świadczeń stwarza dylematy m.in. odnośnie: potrzeby utrzymywania całej obecnej struktury płatnika i szczupłości przewidywanych kadr ministerialnych potrzebnych do realizacji wszystkich zadań przekazanych do wyłącznej kompetencji resortu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum