×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Izba Polmed: konieczna jest weryfikacja wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

Autor: OIGWM Polmed/Rynek Zdrowia14 grudnia 2017 16:43Aktualizacja: 14 grudnia 2017 16:45

- Izba Polmed popiera kierunek zmian planowanych w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, w szczególności w zakresie wprowadzenia nowych pozycji do wykazu oraz rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do wystawiania zleceń na poszczególne rodzaje wyrobów - informuje Izba w komunikacie prasowym.

Izba Polmed: konieczna jest weryfikacja wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia propozycja nowelizacji rozporządzenia zapewni pacjentom szerszy dostęp do innowacyjnych wyrobów medycznych. Należy jednak podkreślić zasadność dalszej weryfikacji wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, w oparciu o nowoczesną kategoryzację wyrobów medycznych i konieczność dostosowania limitów finansowania do aktualnych realiów rynkowych" - czytamy w stanowisku Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

W ramach konsultacji publicznych OIGWM Polmed opracowała do projektu szereg szczegółowych uwag. Pierwszą ważną zmianą, którą rekomenduje Izba jest rozszerzenie zakresu osób uprawnionych do wystawiania zleceń na aparaty słuchowe oraz wkładki uszne o dyplomowanych protetyków słuchu i lekarzy POZ.

"W większości przypadków to właśnie protetyk słuchu prowadzi pacjenta i zna jego potrzeby oraz oczekiwania. Zatem powinni oni mieć możliwość przepisywania określonych wyrobów wspomagających słuch" - zaznacza Izba Polmed w komunikacie.

Obecne przepisy nakazują pacjentowi wizytę u lekarza specjalisty w celu otrzymania zlecenia. "Wiąże się to z utrudnieniami czasowymi dla chorego i zbędnym obciążeniem systemu ochrony zdrowia. Zmiana przepisów przyniosłaby Narodowemu Funduszowi Zdrowia oszczędność w wysokości równowartości 80 tys. specjalistycznych wizyt rocznie" - szacuje Polmed.

Drugą istotną kwestią jest możliwość skrócenia okresu użytkowana wyrobów medycznych. Przykładem mogą być protezy piersi. Polmed wskazuje, że "stan fizyczny pacjentek (np. waga) zmienia się w trakcie choroby. Jest to wynikiem np. z rehabilitacji czy zabiegów chirurgicznych. W efekcie, protezy piersi mogą w szybkim czasie przestać pasować do anatomii ciała, co zaburza proces leczenia i powoduje znaczny dyskomfort".

OIGWM Polmed zwraca uwagę, że "źle dopasowana proteza piersi może ograniczać funkcje oddychania, a także powodować zaburzenia pracy mięśni. Zwiększenie dostępu pacjentek do protez piersi zdecydowanie poprawiłoby proces rekonwalescencji, a także ich kondycję psychiczną".

Izba Polmed "pozostaje do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ w zakresie wypracowania rozwiązań legislacyjnych, które zwiększą dostęp pacjentów do leczenia, a także usprawnią funkcjonowanie polskiego systemu ochrony zdrowia".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze