Istnieje potrzeba zorganizowania hospicjów perinatalnych

Autor: Bogdan Chazan/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2014 06:21

W Polsce panuje przekonanie, że donoszenie dziecka z wadą rozwojową musi być koniecznie koszmarem dla matki. Tymczasem jest wiele kobiet, które chcą kontynuować ciążę. Liczą na zrozumienie ich decyzji i rzetelną opiekę medyczno-psychologiczną. I taką otrzymują w naszym szpitalu - mówi prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny SP ZOZ w Warszawie.

Bardzo dużo mówi się o hospicjach dla osób ciężko chorych, starszych, również dla dzieci z chorobą nowotworową. Natomiast problem hospicjum perinatalnego nie jest dotychczas podnoszony. Myślę jednak, że dzięki wydarzeniom, które obecnie przeżywam, sprawa ujrzy światło dzienne.

Czytaj: Klauzula sumienia: trwa spór o prawa lekarza, matki i nienarodzonego dziecka 

Chodzi o to, że w przypadku kiedy dziecko jest obciążone ciężkimi wadami, ciężką chorobą, a matka chce je donosić do porodu, pożegnać się z nim, być przy jego śmierci, to wówczas najbardziej potrzebuje fachowej opieki lekarsko-medycznej dla siebie i dziecka, opieki psychologicznej, duchowej, a przede wszystkim zrozumienia. U nas w szpitalu taką opiekę otrzymuje. Dlatego przyjeżdżają tu kobiety odesłane z różnych lecznic. Muszę powiedzieć, że niektóre z moich pacjentek są zmęczone sugestiami ze strony lekarzy (kierowanymi zapewne prosto z serca) że powinny usunąć ciążę, ponieważ dziecko i tak umrze, a ona się tylko niepotrzebnie męczy. Szukają zatem lekarzy, którzy pomogą im przejść przez ten trudny czas w życiu i którzy podzielają opinię, że donoszenie ciąży jest dobrą decyzją, że nie mamy prawa skracać życia chorego dziecka.

Kiedy mamy do czynienia z dzieckiem, które ma tak poważną wadę, że z góry wiadomo, że albo umrze w czasie ciąży albo podczas porodu lub tuż po nim, wówczas - jak sądzę - jedynym cywilizowanym wyjściem, dobrym dla matki i dla dziecka, jest zaproponowanie opieki hospicyjnej, czyli hospicjum perinatalnego.

W naszym szpitalu matka otrzymuje opiekę zarówno w czasie ciąży, jak i w czasie porodu. Otaczamy ją specjalistyczną opieką lekarską, medyczną , psychologiczną. Poród jest trochę inny niż w przypadku dziecka, które jest zdrowe. Jeżeli decydujemy się na cięcie cesarskie to raczej ze względu na matkę. Jednak już po porodzie, zarówno matka, jak i dziecko zostają otoczone opieką hospicyjną. Jest to opieka nad dzieckiem, które jest ciężko chore i umierające, ogrzanie go, nakarmienie, uwolnienie od bólu, jeżeli uważamy to za potrzebne.

Mamy też dobrze zorganizowaną opiekę nad matkami, które ronią swoje dzieci lub rodzą martwe. Od Izby Przyjęć, poprzez oddział, salę zabiegową dbamy o to by zapewnić fachową opiekę medyczną, udzielić psychicznego wsparcia rodzicom. Dlatego zgłaszają się do nas kobiety z poronieniami, z obumarciem dziecka podczas ciąży także z odległych miast, ponieważ wiedzą, że zaopiekujemy się nie tylko matką, która roni lub rodzi martwe dziecko, ale i ciałem dziecka. Załatwimy wszelkie potrzebne formalności, jak świadectwo urodzenia, a potem zgonu. Jeżeli rodzina nie ma możliwości by zająć się pochówkiem, dyrektor szpitala wraz z pielęgniarką społeczną odprowadzają ciała dzieci na cmentarz.

Obecnie mamy pod opieką kobietę, której dziecko ma ciężki zespół wad genetycznych. Pacjentka nie chce jednak poddać się aborcji. Lekarka, która opiekowała się nią wcześniej, przestała kierować ciężarną na badania laboratoryjne, odmówiła wypisania zwolnienia z pracy. Wygląda na to, że obraziła się, ponieważ matka nie postąpiła według jej wskazówek. Takie traktowanie kobiety, którą dotknął poważny problem, jest nieludzkie. Ten przykład pokazuje również, że istnieje w Polsce potrzeba zorganizowania hospicjów perinatalnych.

Lekarz cieszy się ogromnym zaufaniem pacjentów, jednak sugerowanie gotowych rozwiązań w stylu "najlepiej zakończyć ciążę aborcją" jest niewłaściwe. Zostawmy decyzję rodzicom. Muszę powiedzieć, że tak jak większość cięć cesarskich na żądanie matek wynika w rzeczywistości z sugestii lekarza, tak decyzja, że najlepiej zakończyć ciążę w przypadkach wad rozwojowych również jest wynikiem takich sugestii. Tymczasem ta decyzja może pociągać za sobą bardzo odległe następstwa, zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum