Irlandia: zakaz używania i sprzedaży niektórych dopalaczy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2010 14:18

Irlandzki rząd zakazał wielu substancji, m.in. konopi syntetycznych, substancji BZP i środków, których działanie przypomina skutki zażywania amfetaminy.

Dublin zapowiada również ustawę zakazującą sprzedaży jakichkolwiek substancji wpływających na psychikę. Za ich posiadanie grozić ma siedem lat więzienia, a za sprzedaż – nawet dożywocie. Zakazany ma być import, eksport i produkcja dopalaczy, chyba, że mają służyć jako substancje smakowe przy produkcji żywności. Na razie nie jest jednak jasne, jak zostaną one zdefiniowane, ale na zakazaną listę zapewne nie trafi słynne irlandzkie piwo Guinness czy też whisky.

Większość dyskutujących w internecie nie popiera decyzji rządu. Ich zdaniem handel dopalaczami przejmą gangi, a zyski z nich będą finansować przestępczość, zamiast trafiać w postaci podatków do budżetu. Niektóre rządy europejskie, np. Holandii, gdzie legalne są miękkie narkotyki, nie zamierzają walczyć z dopalaczami, a w Wielkiej Brytanii trwa dyskusja, jakie substancje trzeba zdelegalizować. Nigdzie nie udało się jednak zlikwidować dopalaczy.

Więcej na: http://www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum