Irlandia: rząd zapowiada na przyszły rok referendum ws. aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2017 20:31

Na maj lub czerwiec przyszłego roku rząd Irlandii zapowiedział we wtorek (26 września) rozpisanie referendum o zmianie przepisów konstytucji w sprawie aborcji. Obecnie jest ona w tym kraju dozwolona tylko w przypadku zagrożenia życia matki.

Irlandia: rząd zapowiada na przyszły rok referendum ws. aborcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Rząd porozumiał się w sprawie programu referendów dotyczących poprawek konstytucyjnych", w tym "referendum dotyczącego ósmej poprawki, w maju lub czerwcu 2018 roku" - głosi komunikat rządu.

Ósma poprawka do pochodzącej z 1937 roku konstytucji Irlandii gwarantuje prawo do życia płodu równe prawu do życia matki - pisze AFP. Zdaniem premiera Leo Varadkara, który od czerwca stoi na czele rządu, przepisy te są zbyt restrykcyjne.

Aborcja była zawsze zakazana w Irlandii, ale poprawkę do konstytucji w tej sprawie wniesiono dopiero w 1983 roku, po referendum, w którym krok ten poparło 67 proc. głosujących. W 2013 roku ustawowo dopuszczono aborcję w przypadku, gdy zagraża ona życiu matki.

Inne referendum, w październiku przyszłego roku, ma dotyczyć konstytucyjnych zapisów zakazujących bluźnierstwa, a kolejne głosowanie ma rozstrzygnąć przyszłość artykułu konstytucji stanowiącego, że miejsce kobiety jest w domu.

W sierpniu 2018 roku z pielgrzymką do Irlandii przyjedzie papież Franciszek.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum