Irlandia: protesty przed referendum ws. zmian w prawie aborcyjnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2018 12:51

Tysiące osób protestowały w sobotę (12 maja) w Dublinie w pobliżu irlandzkiego parlamentu, apelując o głosowanie przeciw liberalizacji przepisów aborcyjnych w referendum w tej sprawie, które odbędzie się 25 maja.

Fot. archiwum

Manifestacja odbyła się na placu Marrion, w centrum Dublina, pod hasłem "Ratujcie życie, głosujcie na nie". Na podium występowali przedstawiciele różnych stowarzyszeń i lekarze; zebrany tłum niósł transparenty ze zdjęciami płodów i napisami "Tam, gdzie jest życie, jest nadzieja".

Podczas referendum wyborcy zadecydują o ewentualnym zniesieniu ósmej poprawki do konstytucji z 1983 roku, która zrównała prawo do życia matki i nienarodzonego dziecka. Od 1 stycznia 2014 roku prawo zezwala na dokonanie aborcji w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia matki, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody określonej w ustawie liczby lekarzy różnych specjalizacji i w jednym z rygorystycznie wybranych szpitali. Każdorazowo o decyzji musi zostać również poinformowany irlandzki minister zdrowia.

Jednocześnie zgodnie z trzynastą i czternastą poprawką do konstytucji kobiety mają prawo do informacji o procedurach dotyczących legalnej aborcji w innym kraju i prawo do przeprowadzenia podróży w tym celu. W 2016 roku blisko 3,3 tys. kobiet dokonało aborcji w klinikach na terenie Wielkiej Brytanii, często korzystając ze wsparcia organizacji pozarządowych, które pomagają zorganizować taki wyjazd.

Według sondażu Kantar Millward Brown większość Irlandczyków popiera zmiany; 45 proc. ankietowanych popiera zmodyfikowanie przepisów, przeciwnych jest 34 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum