Irlandia Płn.: protest przeciwko legalizacji aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2014 10:29

Osiem tysięcy osób protestowało w Belfaście przeciw planom autonomicznego rządu Irlandii Północnej rozszerzenia zakresu stosowania ustawy o przerywaniu ciąży.

Uczestnicy protestu nazwanego "Wiec dla Życia" przeszli z placu Custom House do miejskiego ratusza i z powrotem. W proteście wzięła udział Dana Rosemary Scalon, która wygrała konkurs Eurowizji w 1970 r., była europosłanka.

Grupa Precious Life (Cenne Życie), która zorganizowała protest, jest koalicją społecznych i kościelnych organizacji występujących w obronie prawa do życia.

Przed siedzibą władz miejskich protestowała znacznie mniejsza grupa zwolenników aborcji. Jej przedstawicielka Brenda Callaghan, cytowana w mediach powiedziała, że kobiety w Irlandii Północnej powinny mieć taki sam dostęp do aborcji jak kobiety w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa, praktycznie na żądanie.

Ustawodawstwo Irlandii Północnej dopuszcza przerwanie ciąży tylko w razie zagrożenia dla życia kobiety, lub gdy zachodzi ryzyko "trwałej i poważnej szkody dla jej życia psychicznego lub fizycznego".

Minister sprawiedliwości Irlandii Północnej David Ford zapowiedział społeczne konsultacje w sprawie dopuszczalności aborcji, także w przypadku nieprawidłowego fizycznego rozwoju płodu i sytuacji, w której ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.

Od 1 stycznia br. nowa ustawa aborcyjna obowiązuje w sąsiedniej Republice Irlandii, która dopuszcza usunięcie płodu w sytuacji "realnego i istotnego zagrożenia dla życia kobiety". Ustawa została uchwalona w lipcu 2013 r. przez rząd Endy Kenny'ego mimo społecznych protestów

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum