Instytut Roberta Kocha: wszystkie 113 przypadków małpiej ospy w Niemczech dotyczy mężczyzn

Autor: • Źródło: PAP09 czerwca 2022 12:15

W Niemczech oficjalna liczba potwierdzonych zachorowań wynosi 113. „Wszystkie przypadki zgłoszone do Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Niemczech dotyczą mężczyzn” – poinformowała w środę rzeczniczka tej instytucji.

Instytut Roberta Kocha: wszystkie 113 przypadków małpiej ospy w Niemczech dotyczy mężczyzn
Zachorowania na małpią ospę. Choroba dotarła do Niemiec. Fot. Shutterstosk
  • We wtorek RKI potwierdził 80 aktywnych przypadków w całym kraju
  • Znaczna część zgłoszonych infekcji dotyczy stolicy Niemiec; we wtorek w Berlinie pod opieką służby zdrowia znajdowały się 72 osoby dotknięte chorobą, z czego 13 wymagało hospitalizacji
  • Z dotychczasowych danych wynika, że Niemcy, obok Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, są wśród krajów europejskich o szczególnie dużej liczbie wykrytych zachorowań na małpią ospę

Przenoszenie choroby przez kontakt fizyczny

Według RKI, w przypadku małpiej ospy patogen jest najczęściej przenoszony z osoby na osobę poprzez bliski kontakt fizyczny. Eksperci ostrzegają przed rozprzestrzenianiem się wirusa, między innymi podczas nadchodzących festiwali i imprez. Według WHO małpia ospa występuje głównie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, chociaż odnotowano także przypadki zakażeń u kobiet.

Jak podało w ubiegłym tygodniu europejskie biuro WHO, epidemia małpiej ospy w Europie rozpoczęła się już w połowie kwietnia. Jest to największa i najbardziej rozpowszechniona geograficznie epidemia tej choroby, jaką kiedykolwiek odnotowano poza endemicznymi obszarami Afryki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum