Inicjatywa Polska domaga się dymisji Konstantego Radziwiłła

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2017 18:22

Zdymisjonowanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i przystąpienie Warszawy do Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym - to apele, z którymi do premier oraz do prezydent stolicy wystąpiła Inicjatywa Polska.

Inicjatywa Polska domaga się dymisji Konstantego Radziwiłła
Inicjatywa Polska domaga się dymisji ministra Konstantego Radziwiłła. Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka powiedziała na wtorkowej (7 marca) konferencji prasowej, że w czwartek, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, w całej Polsce odbędą się demonstracje i strajki kobiet. W manifestacje włączy się Inicjatywa Polska, która uważa, że prawa kobiet w Polsce "dawno nie były tak zagrożone".

Nowacka zaapelowała do premier Beaty Szydło, aby z okazji Dnia Kobiet "zdecydowała się po pierwsze nie szkodzić polskim kobietom i odsunąć od władzy "szkodników" takich jak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł". W jej ocenie, Radziwiłł i inni ministrowie "zwyczajnie krzywdzą polskie kobiety", ponieważ odbierają prawa kobietom, dostęp do świadczeń medycznych i do "zwykłej ludzkiej godności".

- Apelujemy do pani Beaty Szydło, wiem, że pani więcej nie może, może pani przynajmniej nie szkodzić - podkreśliła Nowacka. Krytykowała ministra Radziwiłła za zapowiadane zmiany w kwestii organizacji opieki okołoporodowej i antykoncepcji.

Adresatem drugiego apelu Inicjatywy Polskiej jest prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Inicjatywy Polska nie tylko w Warszawie, ale również, na początek, w Koszalinie, Poznaniu, Łodzi i Krakowie wystąpi do samorządów o to, żeby przystąpiły do Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. W Polsce tylko dwie gminy przystąpiły do tej karty - Aleksandrów Kujawski i Nysa, uważamy, że to zdecydowanie za mało - powiedziała stołeczna radna, działaczka Inicjatywy Polskiej Paulina Piechna-Więckiewicz.

Jak mówiła, sygnatariuszami Karty w 33 europejskich krajach są 1 tys. 632 samorządy.

Zapowiedziała, że Inicjatywa Polska będzie zbierać podpisy ws. przystąpienia Warszawy do Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum