Inicjator Porozumienia 1 Czerwca pisze do ministra

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2013 16:50

Dokładnie rok temu Piotr Piotrowski, inicjator Porozumienia 1 Czerwca - inicjatywy skupiającej pacjentów - w liście do premiera i prezes NFZ, wspólnie z ponad 40. organizacjami pozarządowymi, apelował o podjęcie kroków poprawiających sytuację chorych. Dziś przyznaje, że zrezygnował z inicjowania działań Porozumienia 1 Czerwca, bo wie, że resort kierowany przez obecnego ministra zdrowia nie jest zainteresowany wspólnym szukaniem efektywnych rozwiązań.

Inicjator Porozumienia 1 Czerwca pisze do ministra

"Apelowaliśmy, aby zakończyć politykę pozorowanych reform, czyli przerzucaniu istniejących środków, ponieważ to jedynie konfliktuje pacjentów z lekarzami i grupy pacjentów pomiędzy sobą. Apelowaliśmy o wprowadzenie konkretnych reform polegających na zwiększeniu dopływu środków do systemu z różnych źródeł. Chcieliśmy, aby te zmiany były podejmowane przy udziale środowisk pacjentów" - pisze w liście do ministra zdrowia Piotrowski

Jak zaznacza urzędnicy resortu zapowiadali, że pieniądze niewydane na refundację leków przejdą w wynik finansowy NFZ po zakończeniu roku (czyli będą wydane wg uznania Funduszu), że w planie od 1 stycznia 2013 jest wprowadzanie elektronicznej karty pacjenta, decentralizacja NFZ - likwidacja Centrali Funduszu, wzmocnienie niezależności i kompetencji oddziałów regionalnych, wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych, wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń.

"Niestety to czego jesteśmy świadkami - to gra na przetrwanie. Szkoda, że nie bierze Pan odpowiedzialności za zaniechania w sprawie dyrektywy transgranicznej, za brak mechanizmów rzetelnej wyceny świadczeń, za brak determinacji we wprowadzeniu rozwiązań umożliwiających zwiększenie finansowania ochrony zdrowia w Polsce, za przyzwolenie na finansowanie deficytu NFZ z kieszeni pacjentów płacących 100% za leki refundowane, za brak chęci dialogu... Trudno mi po ostatnich Pana działaniach nie zabrać głosu, dlatego piszę do Pana ten list. Zrezygnowałem z inicjowania działań Porozumienia 1 Czerwca, bo po dwóch latach społecznego zaangażowania wiem, że resort przez Pana kierowany nie jest zainteresowany wspólnym szukaniem efektywnych rozwiązań" - czytamy w liście.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum