In vitro w Wielkiej Brytanii: ok. 60 tys. zabiegów rocznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2015 10:06

W Wielkiej Brytanii przeprowadzanych jest rocznie ok. 60 tys. zabiegów in vitro. W brytyjskim prawie nie ma ograniczeń ws. liczby tworzonych zarodków. U pacjentek do 40 r.ż. za jednym razem możliwy jest transfer jednego lub dwóch zarodków - mówi PAP ginekolog Stuart Lavery z Imperial College London.

In vitro w Wielkiej Brytanii: ok. 60 tys. zabiegów rocznie
W Wielkiej Brytanii przeprowadzanych jest rocznie ok. 60 tys. zabiegów in vitro

Stuart Lavery podkreśla, że metoda in vitro dostępna jest w Wielkiej Brytanii od 1978 r. i jest refundowana. Połowa wszystkich zabiegów przeprowadzana jest w ramach publicznej ochrony zdrowia, reszta - w sektorze prywatnym.

Jak tłumaczy Lavery, lekarze w Wielkiej Brytanii starają się uzyskać - przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa - możliwie jak największą liczbę komórek jajowych, a następnie zarodków. - Takie zarodki mogą być z powodzeniem transferowane do macicy nawet po kilku miesiącach lub latach (...). Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze dla pacjenta i bardziej opłacalne - przekonywał.

Zgodnie z brytyjskim prawem - mówi Lavery - pacjentki do 40 roku życia mogą mieć transferowany jeden lub dwa zarodki. U kobiet powyżej 40 lat transferuje się maksymalnie trzy zarodki. W Wielkiej Brytanii dopuszczalne jest korzystanie zarówno z komórek jajowych, jak i nasienia dawców.

W Polsce nadal nie ma ustawy dot. in vitro. We wtorek upływa termin, jaki marszałek Sejmu wyznaczył komisji zdrowia na przygotowanie sprawozdania ws. jej projektu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum