In vitro: czy należy wprowadzić granice dla późnego macierzyństwa?

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2015 11:18

Większość krajów europejskich wyznaczyła granice wieku dla kobiet w zakresie możliwości skorzystania z in vitro. Polska ustawa o leczeniu niepłodności, która wejdzie w życie w listopadzie, nie stawia granic wiekowych: przyjęto zasadę, że decydują względy medyczne.

In vitro: czy należy wprowadzić granice dla późnego macierzyństwa?
Większość krajów europejskich wyznaczyła granice wieku dla kobiet w zakresie możliwości skorzystania z in vitro Fot. Archiwum Rz

W dyskusji nad ustawą pojawił się argument dobra dziecka: uznano, że z tego względu należy wykluczyć stosowanie in vitro u kobiet samotnych i homoseksualnych. Wiek nie był dyskutowany - informuje Gazeta Wyborcza.

Norwegia, Niemcy, Austria i Finlandia wprowadziły jednak takie granice - to 40 lat (w Finlandii "prywatnie" do 50), we Włoszech granicą jest "wiek reprodukcyjny", w Belgii i Francja to 43 lata, w Danii, Holandii oraz Izraelu - 45 lat, w Grecji - 50 lat. Szwecja, Portugalia, W. Brytania i Hiszpania nie mają ograniczeń.

W Polsce zasady zapłodnienia in vitro regulował dotychczas rynek. Działający od dwóch lat rządowy program refundacji in vitro stawia ograniczenia, pozwalając na tę metodę tylko u par oraz wtedy, gdy kobieta ma nie więcej niż 39 lat.

Coraz częściej zadawane są jednak pytania, czy Polska powinna wprowadzić ograniczenia wiekowe oraz czy lekarze powinni ustalić standard etyczny dotyczący stosowania in vitro u starszych kobiet.

Czytaj: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum