×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ile publicznych pieniędzy ma iść na zdrowie? "Skończmy dyskusję, czy jesteśmy biedni czy bogaci"

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia06 marca 2023 17:40

Jeśli pytamy, jakie pieniądze należałoby wydawać na zdrowie, to średnia unijna jest absolutnie racjonalna jako punkt odniesienia, bo należymy do krajów rozwiniętych - mówi Maciej Bogucki, dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia. Eksperci senackiej komisji zdrowia przedstawią własne rekomendacje zmian dla sektora podczas wydarzenia towarzyszącego VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych.

Ile publicznych pieniędzy ma iść na zdrowie? "Skończmy dyskusję, czy jesteśmy biedni czy bogaci"
Ile publicznych pieniędzy wydawać na zdrowie? Fot. Adobe Stock
  • - Nasz system ochrony zdrowia nie jest przygotowany na zaopiekowanie się seniorami, których będzie szybko przybywać - uważa Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia
  • Odpowiednie wyliczenia pokazują, że średnia unijna wydatków na zdrowie liczona do produktu krajowego brutto (PKB) jest dwukrotnie wyższa niż u nas - twierdzi Maciej Bogucki, dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia
  • Według senator Małeckiej-Libery „system ochrony zdrowia trzeba zbudować od początku“
  • Doradcy senackiej komisji przedstawią własne propozycje zmian w ochronie zdrowia podczas eksperckiej debaty towarzyszącej VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych. Zarejestruj się

Wydatki na zdrowie. Eurostat liczy inaczej

Doradcy senackiej komisji zdrowia propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia opracowali w trakcie spotkań z udziałem senatorów i zewnętrznych ekspertów.

- W tym gronie spotykamy się niemal co tydzień online, każdy z senatorów z komisji może dołączyć do tych dyskusji, jeśli jest tym zainteresowany - stwierdza Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia.

- Zasadniczym wyzwaniem dla strategii zdrowia na nadchodzące lata jest sytuacja demograficzna. Starzenie się społeczeństwa koniecznie wymaga odpowiedniej polityki senioralnej i zdrowotnej. Nie jesteśmy przygotowani na zaopiekowanie się seniorami, których będzie szybko przybywać - zauważa.

Zdaniem Macieja Boguckiego, dyrektora Europejskiego Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia, który zasiada w gronie gości debaty, potrzebne jest wyjście poza bieżące próby naprawiania poszczególnych segmentów ochrony zdrowia i zajęcie się całością systemu. W tym celu należałoby jednak ustalić, jakiego poziomu finansowania rzeczywiście potrzebuje ochrona zdrowa.

Jak przekonuje, wskaźnik pokazujący wydatki publiczne na zdrowie w Polsce w danym roku w relacji do produktu krajowego brutto jest mylący, gdyż za punkt odniesienia przyjmowana jest wielkość PKB sprzed dwóch lat.

- To inaczej niż liczy Eurostat, przyjmując wartości aktualne w danym roku. Dostępne wyliczenia wskazują, że średnia unijna wydatków na zdrowie liczona do PKB jest prawie dwukrotnie wyższa niż u nas - zaznacza ekspert. I dodaje: - Jeśli pytamy o to jakie pieniądze należałoby wydawać na zdrowie, to sądzę, że dążenie do średniej unijnej jest absolutnie racjonalne. Należymy do krajów rozwiniętych i należałoby zarzucić dyskusję czy jesteśmy "biedni" czy "bogaci" - mówi Maciej Bogucki.

Co proponują eksperci komisji senackiej?

Doradcy senackiej Komisji Zdrowia w większości prezentują pogląd, że centralizacja zarządzania ochroną zdrowia nie jest dobrym kierunkiem.

- Uważam, że zarządzanie, przede wszystkim podstawowym poziomem opieki zdrowotnej, ale w połączeniu z częścią opieki socjalnej, zdecydowanie powinno zostać przeniesione na poziom regionalny, samorządowy - wyraża swój pogląd Maciej Bogucki. Eksperci komisji proponują, by taka opieka była realizowana w powiatowych centrach zdrowia, co miałoby pozwolić na zapewnienie pacjentom lepszej dostępności do lekarza.

Przekonują też, że szybszy dostęp do leczenia można uzyskać, wykorzystując zasoby prywatnej ochrony zdrowia, ale finansowanej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie uważają, że należy rozważyć możliwość współfinansowania przez pacjentów niektórych świadczeń z koszyka gwarantowanego, np. poprzez dopłaty do droższych niż standardowe wyrobów medycznych.

- Aby to było możliwe, widzimy potrzebę zwiększenia "doubezpieczeń" prywatnych - wyjaśnia Maciej Bogucki.

Jak przyznaje senator Małecka-Libera, wydatki na ochronę zdrowia faktycznie szybko rosną. - Nie mamy jednak postępu we wskaźnikach zdrowotnych, ani satysfakcji pacjenta - podkreśla. Poprawa funkcjonowania ochrony zdrowia zależy nie tylko od wielkości przeznaczanych środków.

"Trzeba budować od początku"

- Od lat mówimy, że system wymaga przebudowania w kierunku opieki przedszpitalnej, diagnozowania w AOS. Nadal jednak największe wzrosty finansowania dotyczą sektora szpitali, szpitalnych inwestycji - mówi senator Małecka-Libera.

Według przewodniczącej Komisji Zdrowia w Senacie „system ochrony zdrowia trzeba zbudować od początku“. - Przygotowaliśmy diagnozę i wnioski, które będziemy przedstawiać podczas debaty - zapowiada.

Jak organizować system ochrony zdrowia, by był efektywny, i jak doprowadzić do stabilnego finansowania ochrony zdrowia? O tym między innymi będą rozmawiać goście podczas "Sesji ekspertów Komisji Zdrowia Senatu RP: Radykalne zwiększenie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych". To debata towarzysząca VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 9-10 marca 2023 r.).

Przebieg sesji można obserwować na miejscu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach lub online. Zarejestruj się.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze