Ile praktyk POZ założyli interniści i pediatrzy?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2015 06:20

W czerwcu ubiegłego roku weszły w życie przepisy umożliwiające otwieranie praktyk podstawowej opieki zdrowotnej przez pediatrów i internistów, zmiana nie wywołała jednak rewolucji na tym rynku usług. Niewielu pediatrów i internistów zdecydowało się na otwarcie placówek podstawowej opieki, zresztą oficjalnie nie sposób dowiedzieć się, ile takich przychodni powstało.

Ile praktyk POZ założyli interniści i pediatrzy?
Fot. Archiwum

Z Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą wynika jedynie ile takich placówek utworzono w danym okresie. Niestety, brakuje informacji kto założył POZ. To sprawia, że trudno dokładnie stwierdzić jakie skutki spowodowało wprowadzenie nowego prawa.

Mniej nowych placówek
Jeśli chodzi o dane dotyczące liczby założonych POZ-ów od czasu wejścia nowych przepisów do dnia 1 stycznia 2015 r.  i z okresu analogicznego poprzedzającego ten termin, nie możemy wywnioskować, że liczba ta wzrosła - wręcz przeciwnie - po wejściu nowych przepisów założono mniej przychodni POZ.

Jak informuje Rynek Zdrowia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, od 1 stycznia 2014 r. do 15 czerwca 2014 r., czyli do dnia wejście w życie ustawy z dnia 21 marca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, rozpoczęło działalność 306 poradni (gabinetów) lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz 27 poradni (gabinetów) lekarza POZ dla dzieci.

- Natomiast od dnia 15 czerwca 2014 r. rozpoczęło działalność 240 poradni (gabinetów) lekarza POZ oraz 29 poradni (gabinetów) lekarza POZ dla dzieci - wyjaśnia rzecznik i dodaje, że powyższe dane pochodzą z Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, według stanu na dzień 1 stycznia 2015 r.

Sprawą oczywiście żywo zainteresowani są lekarze rodzinni, którzy byli przeciwni, aby umożliwiać pediatrom i internistom otwieranie POZ-ów.

Nic się nie zmieniło
- Z moich informacji wynika, że w całej Polsce na założenie przychodni POZ zdecydowało się jedynie trzech lekarzy pediatrów i internistów. Żaden z tych POZ-ów nie powstał na Podlasiu - mówi nam doktor Włodzimierz Bołtruczuk prezes Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz prezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

Jego zdaniem, twórcom tego zapisu ustawowego chodziło o to, aby pediatrzy i interniści mogli zastąpić lekarzy rodzinnych gdyby ci zaczęli protestować, tak jak to miało miejsce niedawno.

W jego opinii barierą utrudniającą założenie przychodni POZ jest dla lekarzy kwestia wysokich kosztów uruchomienia takiej działalności. - Żeby ją rozpocząć potrzeba ponad 200 tys. zł. Dodatkowo, zanim podpisze się umowę z NFZ, należy mieć już personel przychodni, czyli przynajmniej przez miesiąc płacić pracownikom, mimo że nie ma jeszcze podpisanego kontraktu. Pierwsze pieniądze z NFZ pojawią się w kasie placówki ok. 2,5 miesiąca od rozpoczęcia działalności - wskazuje prezes.

Następny problem to lista pacjentów. - Skąd taka przychodnia ma mieć zapisanych pacjentów, skoro jeszcze nie działa? Jedyną szansą jest przejęcie na zasadzie dziedziczenia lub przejęcie pacjentów innego POZ-u, który kończy działalność - mówi specjalista.

Zdaniem doktora ustawowy zapis o umożliwieniu pediatrom i internistom otwierania POZ-ów był zabiegiem politycznym mającym pokazać pacjentom, że rząd poprawia dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej.

- Niestety to tylko zabieg marketingowy, w podstawowej opiece zdrowotnej nie przybyło lekarzy - ci co pracowali, nadal pracują, a nowych nie ma - zaznacza. - Pediatrzy wolą pracować w szpitalach, gdzie praca jest mniej kłopotliwa, zawsze istnieje możliwość konsultacji w sprawie pacjenta i jest dostęp do badań diagnostycznych i obrazowych - dodaje Włodzimierz Bołtruczuk.

Chodzi o zasady
Inny pogląd na tę sprawę ma prof. Andrzej Radzikowski, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, były konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

- To był potrzebny zapis, bo pediatra czy internista tak samo ma prawo prowadzić działalność gospodarczą i być szefem lub właścicielem przychodni POZ, a nie tylko "najemnikiem" - wyjaśnia profesor.

Zdaniem prof. Radzikowskiego, w kwestii zakładania POZ w Polsce były ogromne kontrowersje, lekarze pediatrzy czuli się dyskryminowani - chodziło tu w dużej mierze o zasadę.

- Obecnie pediatra ma prawo założyć taką przychodnię i o to chodziło, a czy skorzysta z tego, to już zupełnie inna sprawa - stwierdza profesor.

Efekty będą w przyszłości
- W mojej ocenie decyzja o umożliwieniu tworzenia przychodni POZ przez internistów i pediatrów była bardzo dobra - mówi z kolei Rynkowi Zdrowia prof. Tomasz Guzik, internista i alergolog, prezes Towarzystwa Internistów Polskich.

Dodaje: - Towarzystwo Internistów Polskich bardzo aktywnie zabiegało o wsparcie tego rozwiązania, jako kluczowego z punktu widzenia długofalowego dobra pacjentów a nie, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, działania doraźnego, odnoszącego szybki, ale krótkotrwały efekt.

Jednak, żeby takie działania były skuteczne, muszą - zdaniem prof. Guzika - iść za nimi dalsze rozwiązania systemowe: - Po pierwsze konieczna jest zmiana finansowania, by internista, jako specjalista nie musiał w każdym, nawet prostym przypadku, korzystać z dodatkowych porad specjalistycznych i mógł w pełni wykorzystać swą wiedzę i doświadczenie. To zmniejszy kolejki w poradniach wąsko-specjalistycznych. Po drugie system finansowania i kształcenia powinien zachęcać lekarzy do całościowego, wielospecjalistycznego, a więc internistycznego spojrzenia na pacjenta - wymienia specjalista.

Tymczasem, jak dodaje prezes TIP, nasz system kształcenia znacząco i sukcesywnie zmniejsza atrakcyjność interny: - Mamy coraz mniej internistów także w szpitalach, a utrzymywanie oddziałów internistycznych jest wynikiem odwagi finansowej dyrektorów szpitali, którzy na szczęście jeszcze czasem widzą sens kompleksowej medycyny - ocenia prof. Guzik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum