Ile powinna zarabiać pielęgniarka? "Więcej ma fryzjer i ogrodnik"

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia17 sierpnia 2021 09:35

Ile powinna zarabiać pielęgniarka? Oferta pracy ze szpitala w Otwocku, o której pisaliśmy przed tygodniem, wywołała gorącą dyskusję. - Tyle mają rejestratorki i sekretarki medyczne bez odpowiedzialności za życie - to niektóre z komentarzy.

Ile powinna zarabiać pielęgniarka? Fot. AdobeStock
  • Szpital w Otwocku zatrudni pielęgniarki. Placówka oferuje 8 800 zł brutto na kontrakcie, albo 4 000 zł brutto na etacie
  • "Więcej ma fryzjer, czy ogrodnik", "Takie pensje to wstyd", "Tu chodzi o odpowiedzialność za ludzkie życie" - czytamy w komentarzach na fanpejdżu Rynku Zdrowia na Facebooku
  • Wysokość wynagrodzenia dla pielęgniarek wywołała gorącą dyskusję po naszej publikacji. Ile powinny zarabiać pielęgniarki?

Brakuje pielęgniarek czy pensje w branży wciąż są zbyt niskie

Przypomnijmy: szpital w Otwocku poszukuje pielęgniarek. W ubiegłym tygodniu opisywaliśmy problemy placówki z rekrutacją. Lecznica oferuje 4 tys. złotych brutto na etacie lub co najmniej 8 800 zł brutto na kontrakcie za 40 godzin pracy tygodniowo.

Na pierwszą z ofert nie odpowiedział nikt. W drugim przypadku na podjęcie pracy zdecydowało się 5 pielęgniarek.

Czytaj więcej: Praca dla pielęgniarek. Szpital oferuje prawie 9 tys. zł brutto, ale chętnych wciąż brak. Dlaczego?

Opisany przez nas temat wywołał gorącą dyskusję na fanpejdżu Rynku Zdrowia na Facebooku. Pod postem pojawiło się ponad 300 komentarzy. 

Pensja na kontrakcie atrakcyjna, ale...

Nasi czytelnicy zwrócili uwagę, że na pierwszy rzut oka kwota prawie 9 000 zł na kontrakcie może wyglądać na atrakcyjną, ale pamiętać trzeba, że tak zatrudniona osoba ponosi dużo kosztów i pensja "na rękę" jest już mało konkurencyjna w porównaniu z innymi zawodami, a w przypadku pielęgniarek - jak wskazują - chodzi przecież o ogromną odpowiedzialność za życie pacjentów.

- 8800:160 godzin = 55 zł za godzinę brutto. ZUS - 1500, składka na ubezpieczenie OC, składka na izby, brak zwolnienia lekarskiego i urlopu. I tyle w temacie - zauważa pani Anna.

- Prawie 9000 na kontrakcie? Ile zostanie z tego na rękę? Brak urlopu płatnego jak i L4. No i fartuszek, buty itd. musi mieć swoje. Naprawdę tak nisko ceni się ludzi, którzy w szpitalu dbają o pacjentów, często rozczeniowych i jeszcze tona biurokracji – dopowiada pani Renata, wskazując, że nawet koszty ubioru służbowego są po stronie pielęgniarki.

Czytaj więcej: Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

Zarobki pielęgniarek niższe niż fryzjerów czy ogrodników? "Wstyd"

Pielęgniarki na ofercie pracy nie zostawiają zresztą suchej nitki i porównują zarobki w pielęgniarstwie z innymi zawodami. Pani Anna wyliczyła:

  • za 1 godzinę pracy sprzątaczka bierze od 20 do 50 zł
  • za 1 godzinę pracy fadromy trzeba zapłacić od 110 do 160 zł (tu koszt paliwa i amortyzacja)
  • elektromechanik 130zł/h
  • fryzjer od 55 do 110zl/h
  • ogrodnik od 80 do 110
  • a komuś kto odpowiada za ludzkie życie 25zł/h

A to nie koniec komentarzy. Pani Urszula natomiast - podając swój przypadek i mniej doświadczonych koleżanek - zwróciła uwagę, że problem z zarobkami pielęgniarek nie dotyczy tylko placówki w Otwocku i jest niewspółmierny do innych profesji występujących w szpitalach.

- Po 37 latach pracy, ze specjalizacją -  4 100 brutto. Koleżanki bez specjalizacji i bez magistra mają 3770 zł, tyle samo co rejestratorki i sekretarki medyczne. Nie odpowiadają za życie ludzkie, nie narażają swojego życia i zdrowia, bo nie mają tak bezpośredniego kontaktu z chorym, jego wydzielinami, nie dźwigają, święta i noce spędzają w domu i mają tyle samo, co pielęgniarki. Wstyd – skomentowała.

Polecamy: Krystyna Ptok o strajku medyków: "System jest coraz bardziej niebezpieczny dla pacjentów"

Podwyżki pielęgniarek to skandal. Masowo dochodzi do nieprawidłowości

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum