Ile karetek nie wyjeżdża do pacjentów? Waldemar Kraska podaje swoje wyliczenia

Autor: KM • Źródło: Polskie Radio, Rynek Zdrowia06 października 2021 13:00

- Codziennie jest gotowych do akcji prawie 1600 ambulansów ratownictwa medycznego - mówi Waldemar Kraska. Ile karetek stoi? - W skali kraju jest około stu karetek, które dziennie nie wyjeżdżają - odpowiada wiceminister zdrowia.

Ile karetek nie wyjeżdża do pacjentów? Waldemar Kraska podaje swoje wyliczenia
W ocenie wiceministra Kraski porozumienie z medykami być może nastąpi w czwartek. Fot. Shutterstock
  • W ocenie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski strona rządowa jest coraz bliżej porozumienia z protestującymi medykami. Przewiduje, że może zostać zawarte już w czwartek
  • Także w czwartek ma odbyć się kolejne spotkanie w sprawie konfliktu w WSPRiTS „Meditrans”, które, jak powiedział wiceminister, zakończy trudną sytuację warszawskiego pogotowia
  • Zdaniem wiceministra Kraski państwo musi mieć zdecydowanie większy wpływ na to, co się dzieje w ratownictwie medycznym

Porozumienie z protestującymi medykami coraz bliżej

W ocenie Kraski strona rządowa jest coraz bliżej porozumienia z protestującymi medykami.

- Wczorajsze rozmowy pokazały, że obie strony w pewnych kwestiach już się zgadzają, pewne liczby zostały uzgodnione po obu stronach, więc myślę, że to spotkanie czwartkowe będzie spotkaniem. kiedy powinniśmy już podpisać porozumienie, kiedy powinniśmy się już porozumieć ze wszystkimi stronami - powiedział Waldemar Kraska.

Czytaj także: Nowe zakażenia. Kolejny próg przekroczony. Kraska: bardzo szybko migająca czerwona lampka

Dodał, że w obliczu czwartej fali należy skupić się na zdrowiu i życiu Polaków.

- Wczoraj na stole pojawiła się propozycja, aby panie pielęgniarki z wykształceniem średnim, ale dość długim stażem w zawodzie, zostały zaszeregowane do wyższej grupy: żeby zarabiały więcej - przekazał wiceminister.

- Myślę, że to są już konkretne decyzje, konkretne propozycje, które się pojawiają na stole - przyznał Kraska i wyraził nadzieję, że czwartkowe rozmowy z protestującymi zakończą się porozumieniem  dodał.

1600 karetek codziennie gotowych do wyjazdu 

W ocenie Kraski sytuacja z obsadzeniem karetek pogotowia ratunkowego w Polsce jest „dosyć dziwna”. Przypomniał, że 21 września zostało podpisane porozumienie trójstronne, którego sygnatariusze to: Ministerstwo Zdrowia, pracodawcy i przedstawiciele ratowników medycznych. Dodał, że Ministerstwo Zdrowia zagwarantowało środki na tzw. dodatek wyjazdowy dla ratowników.

- W większości stacji pogotowia w naszym kraju do tego porozumienia doszło, te karetki jeżdżą. Ja przypomnę, że w naszym kraju codziennie jest gotowych do akcji prawie 1600 ambulansów ratownictwa medycznego - poinformował wiceminister, dodając, że są stacje, gdzie tego dialogu nie było.

Czytaj także: Przed wejściem do karetki obowiązkowy test. Kraska: Wydałem zarządzenie

- Takim przykładem jest Warszawa. Cieszy mnie, że wczoraj do takiego spotkania między dyrekcją a ratownikami w Warszawie doszło - przyznał Kraska. - Dość długo były rzeczowe rozmowy na rzeczowe argumenty.

- W czwartek jest kolejne spotkanie, które - mam nadzieję - zaowocuje podpisaniem porozumienia i Warszawa będzie miała taką obsadę karetek, jak powinna mieć, ponieważ te duże miasta - szczególnie dotyczy to trzech województw: województwa mazowieckiego, kujawsko pomorskiego i wielkopolskiego - tam sytuacja jest troszeczkę skomplikowana. W skali kraju jest około stu karetek, które dziennie nie wyjeżdżają - poinformował Kraska.

- Nie jest potrzebny ten spór w tej chwili, więc mam nadzieję, że także i w Warszawie to w czwartek się zakończy - podsumował wiceminister.

Stacje ratownictwa a samorządy. Jaka jest zależność?

Jak mówił Kraska, w większości stacje ratownictwa medycznego podlegają samorządom.

- W tej chwili marszałkowie są organami prowadzącymi stacje pogotowia ratunkowego - poinformował minister. My jako Ministerstwo Zdrowia, ale także jako państwo, przekazujemy pieniądze budżetowe do tych stacji - dodał i podkreślił, że "nie są to pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia".

Wiceminister zaapelował o dialog między dyrekcjami stacji pogotowia a ratownikami.

- Mamy sygnały, że nie wszyscy dyrektorzy chcą rozmawiać - dodał.

Upaństwowienie stacji pogotowia? "Pojawiają się takie pomysły"

Czy zarządzanie stacjami pogotowia powinno być centralne i po stronie państwa?

- Takie pomysły też się pojawiają - powiedział Kraska. Przypomniał, że w przebiegu prac nad reformą ustawy o państwowym ratownictwie medycznym również padają uwagi, że "być może trzeba by ten bardzo newralgiczny i czuły element ochrony zdrowia, jakim jest ratownictwo medyczne, w jakiś sposób upaństwowić".

- To są wstępne rozmowy. My o tym rozmawiamy, ale na pewno państwo musi mieć zdecydowanie większy wpływ na to, co się dzieje w ratownictwie medycznym - podkreślił Waldemar Kraska.

Masowe zwolnienia lekarzy nie mają jednej przyczyny

Kraska odniósł się do zwolnień lekarzy, o których sporo słychać w ostatnich tygodniach.

- Czasem jest to związane z konfliktem z pracodawcą, czasem [są] jakieś inne zawirowania. To są lokalne sytuacje, gdzie lekarze po prostu w ten sposób wyrażają swój protest, że nie godzą się na warunki płacowe - ale nie zawsze - mówił wiceminister Kraska.

- Są pojedyncze przypadki, które się zdarzają w naszym kraju i mam nadzieję, że także one będą rozwiązywane na bieżąco - dodał.

Podkreślił, że oprócz tego, że zwiększane jest finansowanie służby zdrowia, rząd chce uszczelniać ten system, aby te pieniądze były zdecydowanie bardziej racjonalnie wykorzystane.

- To, co mamy przygotowane w tej chwili: projekty ustawy o jakości służby zdrowia czy o restrukturyzacji szpitali, to są ustawy, które zdecydowanie pomogą polskiej służbie zdrowia, aby te pieniądze były wykorzystane jak najlepiej - przekazał Kraska.

- Gdzieś zapominamy o tym najważniejszym, czyli o pacjencie, bo to właśnie dla niego ochrona zdrowia pracuje: pracują lekarze, ratownicy, pielęgniarki. Myślę że jakość wykonywanych usług, szybkość i dostępność tych usług powinna być jak najszybsza i na najwyższym poziomie - podsumował wiceminister Kraska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum