Ile będą kosztowały podwyżki polityków? Kuriozalna odpowiedź Kancelarii Prezydenta. W MF i KPRM nie wiedzą

Autor: oprac. MP • Źródło: NIL/Rynek Zdrowia31 sierpnia 2021 12:45

Naczelna Izba Lekarska zapytała, ile będą kosztowały podwyżki dla polityków. Pytania skierowała do premiera, ministra finansów oraz prezydenta. Okazało się, że nikt nie wie... A odpowiedzi z kancelarii są często kuriozalne.

Ile będą kosztowały podwyżki polityków? Kuriozalna odpowiedź Kancelarii Prezydenta. W MF i KPRM nie wiedzą
Kancelaria prezydenta RP odpowiedziała na pytania Naczelnej Izby Lekarskiej Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Ile będą kosztować podwyżki dla polityków? Z takim pytaniem do prezydenta, premiera i ministra finansów zwrócił się Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
  • Kancelaria Prezydenta odpowiedziała, że "sformułowane we wniosku żądania nie mogą zostać rozpoznane w trybie i na zasadach ustawy o dostępie do informacji publicznej"
  • Kancelaria Premiera "nie dysponuje wyliczeniami" i odsyła do Ministerstwa Finansów
  • Ministerstwo Finansów natomiast "nie prowadziło prac w przedmiotowym zakresie i nie posiada żadnych kalkulacji związanych z rozporządzeniem Prezydenta RP"

Ile będą kosztowały podwyżki polityków. NIL zapytała premiera, prezydenta i MF

Na początku sierpnia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, wystosował jednobrzmiące wnioski do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej o udostępnienie informacji o:

  • prognozowanym - przewidywanym całkowitym koszcie wzrostu wynagrodzeń wynikającym z rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe przypadającym na rok 2021,
  • prognozowanym - przewidywanym całkowitym koszcie wzrostu wynagrodzeń wynikającym z rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska przypadającym na rok 2022.

Kuriozalna odpowiedź z Kancelarii Prezydenta

Do NRL wpłynęła odpowiedź z Kancelarii Prezydenta, w którym Kancelaria wyjaśnia, że sformułowane we wniosku żądania nie mogą zostać rozpoznane w trybie i na zasadach ustawy o dostępie do informacji publicznej, m.in. dlatego, że zasadniczym celem tej ustawy jest informowanie obywateli o stanie „spraw publicznych”, a nie zdobywanie przez organy administracji publicznej informacji od innych podmiotów.

- W odpowiedzi wskazano także, że szczegółowe dane co do zmian wynagrodzeń (składające się na całkowity koszt) i ich skutków na określone we wniosku lata, pozostają w zasobach poszczególnych dysponentów środków budżetowych, finansujących wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - poinformowała NIL.

Kancelaria Premiera nie dysponuje wyliczeniami ile kosztować będą podwyżki dla polityków

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia NRL otrzymała odpowiedzi z Kancelarii Premiera.

Wówczas Kancelaria podkreśliła, iż: „nie dysponuje wyliczeniami przewidywanego całkowitego kosztu wzrostu wynagrodzeń wynikającego z ww. rozporządzenia i sugeruje zwrócenie się z pytaniami w tej sprawie do Ministerstwa Finansów’’ - podała wtedy w komunikacie Naczelna Izba Lekarska.

Czytaj więcej: Kancelaria Premiera odpowiada, ile będą kosztowały podwyżki polityków. NIL: "Zdumiewające"

Ministerstwo Finansów. "Nie posiadamy kalkulacji związanych ze zmianami wynagrodzeń" 

Jak wspominaliśmy na wstępie, od samego początku adresatem pytań NIL było również Ministerstwo Finansów. Odpowiedź MZ, którą otrzymał prezes Andrzej Matyja również była bardzo zaskakująca.


- Ministerstwo Finansów nie prowadziło prac w przedmiotowym zakresie i nie posiada żadnych kalkulacji związanych z rozporządzeniem Prezydenta RP zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - podała treść odpowiedzi NIL.

Czytaj więcej: Podwyżki dla polityków. Ministerstwo Finansów też nie wie, ile będą kosztowały. Kolejna odpowiedź dla lekarzy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum