IX Forum Rynku Zdrowia: Sławomir Neumann o dyrektywie transgranicznej w Sejmie

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 22 października 2013 10:03

Parlament powinien w grudniu zająć się unijną dyrektywą o transgranicznej opiece medycznej zapowiada Sławomir Neuman, wiceminister zdrowia na IX Forum Rynku Zdrowia.

IX Forum Rynku Zdrowia: Sławomir Neumann o dyrektywie transgranicznej w Sejmie

- Dyrektywa transgraniczna to pilne wyzwanie, jakie stoi przed nami. Mamy w tej kwestii pewne opóźnienie, ale nie jest to duży poślizg - podkreśla wiceminister.

Neumann przestrzega przed hurraoptymizmem. - Złudne jest mówienie pacjentom,  że skończą się kolejki, bo teraz będą mogli jeździć za granicę i wszystko wyleczyć. Ale każda złotówka, która pojedzie za granice jest złotówką z naszego budżetu, a pieniędzy jest ograniczona pula i tu się nic nie zmieni. Więc, jeżeli popłyną one do lekarzy w UE, to mniej ich będzie dla naszych placówek - zaznacza minister.

- Wiem, że teraz prawnicy namawiają, by po 25 października niezależnie od przyjęcia dyrektywy w kraju udawać się na leczenie za granicą i deklarują, że będą walczyli o odzyskanie pieniędzy za takie świadczenia. Ja jednak namawiam, by do takiego  leczenia podchodzić z dużą ostrożnością, bo może się okazać, że chory jednak takiego zwrotu nie otrzyma - dodaje. 

NFZ zwróci pieniądze jedynie za to, za co płaci w Polsce. Nie będzie więc można dostać zwrotu kosztów leków, których nie ma na polskiej liście refundacyjnej, czy zabiegu, którego nie wykonuje się w polskich szpitalach. 

Ministerstwo Zdrowia ma w rozporządzeniu wyliczyć świadczenia wymagające osobnej zgody NFZ oraz przypadki, w których NFZ będzie mógł odmówić zgody na opłacenie leczenia za granicą. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum