IX Forum Rynku Zdrowia: 2014 będzie rokiem prac nad nowymi rozwiązaniami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 października 2013 13:01

W przyszłym roku nie będzie pieniędzy na wdrażanie nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, ale będzie czas na to, aby nad nimi pracować - mówił podczas IX Forum Rynku Zdrowia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

IX Forum Rynku Zdrowia: 2014 będzie rokiem prac nad nowymi rozwiązaniami
Podczas otwierającej dwudniowe forum sesji "Polityka zdrowotna - coraz więcej wyzwań" wiceminister podsumował obecne prace resortu. Przypomniał, że na podpis prezydenta czeka ustawa, która umożliwi w przyszłym roku aneksowanie przez NFZ umów ze świadczeniodawcami zamiast przeprowadzania konkursów.

- To nie jest stałe rozwiązanie, ale w  roku 2014 pieniędzy w budżecie NFZ będzie realnie mniej, a trzeba zadbać o bezpieczeństwo pacjentów - mówił Neumann.

Poinformował, że w resorcie trwają prace nad ustawą o decentralizacji NFZ. Przygotowuje się mapy potrzeb zdrowotnych, które umożliwią lepsze wykorzystanie pieniędzy m.in. z Unii Europejskiej na inwestycje w ochronę zdrowia.

Neumann zapowiedział też rozpoczęcie prac nad ustawą o zdrowiu publicznym, a także zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej i przejście od stawki kapitacyjnej do systemu mieszanego.

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ podsumowała ostatni rok i przypomniała, że udało się wdrożyć system eWUŚ, ponownie wycenić świadczenia pediatryczne, wprowadzić Zintegrowany Informator Pacjenta oraz przesunąć wykonywanie niektórych procedur zabiegowych z warunków szpitalnych do ambulatoriów.

- Chcemy jeszcze zwiększyć zakres procedur możliwych do wykonania w warunkach ambulatoryjnych zamiast w szpitalu - dodała.

Jak mówiła, w planach na kolejny rok są także dalsze prace nad wyceną świadczeń oraz wdrożenie nowych koszyków świadczeń.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej podkreślał, że resort powinien skupić się na zdrowiu publicznym i jak najszybciej przygotować projekt, by mogła zacząć się wokół niego debata publiczna. Według Radziwiłła potrzebne są także zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej tak, aby te świadczenia były powszechnie dostępne, niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) krytykował działania Ministerstwa Zdrowia.

- Aneksowanie umów - nowelizację przyjęto, aby świadczeniodawcy nie mogli protestować, że brakuje pieniędzy - ocenił.

Według niego, "trzeba przekonać ministra finansów, że tak dłużej być nie może, ponieważ z powodu braku pieniędzy nie mamy ustawy o zdrowiu publicznym, o szpitalach, o dyrektywie transgranicznej".

- Cały czas działamy w pośpiechu, niedoczasie i zbyt skromnych warunkach finansowych - mówił.

Także przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel krytykował obecny system ochrony zdrowia.

- Nasza ochrona zdrowia to kompletny chaos, dryfująca łódź, która nie dąży w żadnym konkretnym kierunku - ocenił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum