IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych: nie zabraknie sesji ważnych dla samorządów

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2019 20:17

W dniach 7 i 8 marca 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach obędzie się IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC). Trwa rejestracja na to wydarzenie. Podczas tegorocznej edycji Kongresu nie zabraknie sesji dotyczących ważnych kwestii dla samorządów, którym podlegają szpitale i inne placówki ochrony zdrowia.

IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych: nie zabraknie sesji ważnych dla samorządów
IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach; FOT. PTWP

60 sesji, ok. 400 prelegentów, trzy imprezy towarzyszące - tak, w największym skrócie, można zapowiedzieć tegoroczną edycję IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Sesje podzielone zostały na pięć głównych bloków tematycznych:

• Polityka zdrowotna
• Finanse i zarządzanie
• Terapie
• Nowe technologie w medycynie
• Edukacja

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach spotkają się wybitni specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, a także przedstawiciele świata nauki, polityki, administracji państwowej i samorządowej, organizacji pozarządowych - w tym zrzeszających pacjentów - oraz gospodarki, biznesu, przemysłu farmaceutycznego, finansów i rynku ubezpieczeniowego.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tematyka sesji - zgodnie z nazwą kongresu - dotyczyć będzie wyzwań, zarówno terapeutycznych, stojących przed specjalistami w poszczególnych dziedzinach medycyny, jak i organizacyjno-finansowych, którym sprostać muszą decydenci kształtujący systemy opieki zdrowotnej w Polsce i innych krajach.

Nie zabraknie programowych oraz organizacyjnych nowości. Kongresowi po raz pierwszy towarzyszyć będzie Konferencja „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych” (NTEC), a także Konkurs Start-Up-Med, mający na celu wybór i wyróżnienie najbardziej kreatywnych autorów nowatorskich, a zarazem efektywnych projektów obejmujących szeroko rozumiane technologie medyczne.

Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

Agenda tegorocznego Kongresu obejmie także najbardziej gorące ostatnio tematy w ochronie zdrowia, w tym problemy dotyczące kadrowych deficytów czy wynagrodzeń - zarówno pracowników medycznych, jak i niemedycznych. Po raz pierwszy w trakcie HCC odbędą się osobne sesje dotyczące opieki pielęgniarskiej, ratownictwa medycznego i medycyny pracy.

Zaplanowano również dyskusje panelowe dotyczące ważnych kwestii  dla samorządów, którym podlegają szpitale i inne placówki ochrony zdrowia. Poniżej programy niektórych kongresowych sesji, w których poruszana będzie tematyka istotna z perspektywy jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli.

7 marca 2019 r., godz. 14.30-16.00
Programy polityki zdrowotnej realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego - w drodze do najbardziej skutecznych rozwiązań
• Samorządowe programy polityki zdrowotnej (PPZ) - jak się zmieniały, w jakim kierunku powinny być rozwijane?
• Znaczenie samorządów w realizacji Narodowego Programu Zdrowia
• System oceny samorządowych programów polityki zdrowotnej
• Narzędzia wspierające jednostki samorządu terytorialnego w realizowaniu PPZ

7 marca 2019 r., godz. 14.30-16.00
Polski szpital 2019 - lecznictwo stacjonarne w polskim systemie ochrony zdrowia
• Sieć szpitali - kolejna próba bilansu
• Sytuacja finansowa polskich szpitali
• Liczba szpitali, struktura łóżek, procesy konsolidacyjne
• W jakim kierunku zmierza szpitalnictwo - polskie realia a trendy w wybranych krajach Europy

7 marca 2019 r., godz. 16.15-17.45
Mapy potrzeb zdrowotnych - nowe otwarcie
• Dotychczasowe edycje map potrzeb zdrowotnych – ocena i wnioski
• Główne kierunki prac Ministerstwa Zdrowia nad mapami potrzeb zdrowotnych
• Czy mapy potrzeb zdrowotnych staną się skutecznym narzędziem planowania inwestycji w sektorze medycznym i finansowania świadczeń zdrowotnych?
• Mapy jako dokumenty uwzględniające perspektywę regionalną
• Założenia strategicznego dokumentu określającego zasady tworzenia map potrzeb zdrowotnych

Podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych poznamy też laureatów drugiej edycji Konkursu „Zdrowy Samorząd” organizowanego przez redakcje PortalSamorzadowy.pl oraz portalu i magazynu Rynek Zdrowia wraz z wydawcą, Grupą PTWP. Celem konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

Weź udział w głosowaniu na najzdrowszy samorząd w Polsce:
www.portalsamorzadowy.pl

W ocenie uczestników oraz obserwatorów minionych trzech edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, wydarzenie to stało się wyjątkowym w skali Europy forum interdyscyplinarnej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. W poprzedniej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (8-10 marca 2018 r.) uczestniczyło ok. 3 tys. osób.

Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum